Obchody 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbędą się niedzielę (26 stycznia) w Kielcach. Rozpoczną się Marszem Pamięci Szlakiem Powstańców 1863 roku, informuje Zbigniew Kowalski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów.
– Uczestnicy marszu spotkają się o godz. 9.00 na Białogonie, skąd prawdziwym szlakiem powstańców styczniowych przemaszerujemy na Karczówkę. Tam w klasztorze weźmiemy udział we mszy świętej. Po nabożeństwie przejdziemy przed pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie odbędzie się apel oraz złożymy kwiaty i zapalimy znicze – mówi Zbigniew Kowalski.
Powstanie Styczniowe, to najdłuższy narodowy zryw Polaków przeciwko Rosjanom. Rozpoczął się 22. stycznia 1863. roku i trwał do wiosny 1864. roku. Swym zasięgiem objęło ono całe Królestwo Polskie, Litwę, Białoruś i częściowo Ukrainę.
Powodem wybuchu powstania były nasilające się uciski narodowe przez Rosjan. Przyspieszenie powstania nastąpiło przez tzw. brankę, czyli przez pobór do wojska. W tamtym czasie powstał Tymczasowy Rząd Narodowy, który opublikował manifest powstańczy i uzupełniające go dekrety. Rozegrano wiele bitew w walce o wolność.
Kielecczyzna była miejscem ok. 250 walk i potyczek powstańców z wojskami rosyjskimi, m.in. pod Małogoszczem, Grochowiskami i na Świętym Krzyżu. Z samych Kielc do powstania poszło ok. 340 mieszkańców.
W potyczkach zginęło około 30 tys. Polaków, kolejne kilkadziesiąt tysięcy zostało wysłanych na Sybir.