Humadoidalny robot, zbroja superbohatera, drzewo genealogiczne na bazie ciągu Fibonacciego, czy koneckie zabytki w małej skali – to tylko niektóre z obiektów wydrukowanych na drukarce 3D przez Bartka Bocheńskiego, które przez najbliższy miesiąc można oglądać w Galerii „Na Piętrze” Koneckiego Centrum Kultury.
Bartek Bocheński to 23-letni mieszkaniec Końskich, który od pięciu lat amatorsko zajmuje się drukiem 3D, a wystawa ma pokazać nie tylko jego prace, ale też samą technologię – częścią ekspozycji jest bowiem drukarka 3D i szpule tworzywa używanego do druku.
Ważnym elementem wystawy jest też prezentacja społeczności „drukarzy”, którzy często autorskimi projektami dzielą się za darmo w Internecie. Tak jest w przypadku humanoidalnego robota InMoov autorstwa rzeźbiarza Gaëla Langevin. Bartek skorzystał z projektu i wydrukował na swojej drukarce kilkadziesiąt elementów robota od głowy, przez korpus i ramiona.
Jednak sam również projektuje i swoje prace udostępnia do druku innym. Tak jest w przypadku zbroi Faron Forge inspirowanej Iron Manem i Batmanem. Dedykowany jest miłośnikom przebieranych zlotów fanów fantastyki Cosplay.
– To modułowy pancerz ludzkich rozmiarów, który można na siebie założyć. Na razie udostępniam to żeby ludzie mogli wydrukować, mieć coś innego, a nie powtarzać w kółko jeden projekt – mówi.
Bardzo ciekawym autorskim projektem Bartka Bocheńskiego jest drzewo genealogiczne złożone z gałęzi w kształcie znaków zapytanie. Taka konstrukcja umożliwia dodawanie kolejnych nowo narodzonych członków rodziny.
– Takie drzewo można rozwijać w nieskończoność, bo do jednej gałęzi dokręcamy kolejną. Projekt oparty jest na złotym ciągu Fibonacciego. Listki nie będą na siebie nachodziły – dodaje.
Z autorskich projektów można też na wystawie zobaczyć konecką kolegiatę Świętego Mikołaja i zamek w Modliszewicach.
Wystawę można oglądać do końca lutego przy ul. Partyzantów 9 w Końskich.