W powiecie jędrzejowskim odnotowano pierwszy przypadek rzekomego pomoru drobiu w regionie. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, której śmiertelność może sięgać stu procent, wprowadzono reżim sanitarny, planowane są także obowiązkowe szczepienia.
Pierwszy przypadek choroby Newcastle wystąpił w miejscowości Piołunka w powiecie jędrzejowskim. Jaromir Kobos z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach mówi, że ognisko to odkryto w styczniu w gospodarstwie niekomercyjnym.
– To chów przyzagrodowy z 16 sztukami drobiu – kur oraz indyka. Zaczęło się od upadków ptaków. Pani, która hodowała drób, zauważyła, że ptaki zaczęły padać i przywiozła je do badania do laboratorium w Kielcach – przybliża.
Pobrano próbki i wysłano do weryfikacji w Puławach. Laboratoryjnie potwierdzono wirus rzekomego pomoru ptaków.
Drób, który pozostał w gospodarstwie uśmiercono i zutylizowano, samo gospodarstwo dokładnie zdezynfekowano, natomiast na terenie całego powiatu jędrzejowskiego wprowadzono reżim sanitarny. Jest to konieczne ze względu na możliwość rozprzestrzenia się choroby, co dzieje się bardzo szybko.
– Rzekomy pomór drobiu to choroba wirusowa, a więc tak samo jak grypa ptaków stanowi zagrożenie – wyjaśnia Jaromir Kobos. Dodaje, że wirus utrzymuje się w środowisku dość długo, a przenosi się z wydzielinami, na przykład z worka spojówkowego oraz z kałem. Obecnie wyróżnia się 5 patotypów rzekomego pomoru drobiu, w tym takie, które powodują stuprocentową śmiertelność, gdy dostaną się do stada.
Ekspert zwraca uwagę na takie objawy jak biegunka, kichanie, katar, wypływy z worka spojówkowego oraz charakterystyczny, nienaturalny skręt szyi.
Chorobę niestety przenosi też dzikie ptactwo. Pod koniec roku taki przypadek odnotowano we Włoszczowie u gołębia. Mieszkańcy regionu w sytuacji, gdy zaobserwują martwego dzikiego ptaka powinni poinformować o tym służby, choćby przez specjalnie stworzoną do tego aplikację, co pomoże w działaniach prewencyjnych.
Poza reżimem sanitarnym, jaki wprowadzono w powiecie jędrzejowskim, wojewoda świętokrzyski wydał rozporządzenie nakazujące szczepienia drobiu w fermach komercyjnych, o czym informuje Angelina Kosiek, rzecznik wojewody.
– Działamy prewencyjnie. W związku z zagrożeniem w naszym województwie, rozporządzenie nakazuje szczepienie drobiu. Nadzór nad wykonaniem szczepień zaleca się powiatowym lekarzom weterynarii – mówi.
Z rzekomym pomorem drobiu w Polsce mamy do czynienia od 2023 roku. Wystąpił on do tej pory w województwach podlaskim, mazowieckim, lubelskim i kujawsko-pomorskim. W tych regionach ogniska dotyczyły gospodarstw komercyjnych, a więc wielotysięcznych stad drobiu.