W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 31 tys. zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. Liczba donosów na zachowania innych kierowców nieznacznie wzrosła – w 2023 roku policjanci odebrali ponad 29,5 tys. zgłoszeń. Województwo świętokrzyskie jest jednak wyjątkiem.
W naszym regionie na elektroniczną, policyjną skrzynkę pocztową akcji „stop agresji drogowej” (stopagresjidrogowej@ki.policja.gov.pl) nadesłano w ubiegłym roku 349 zgłoszeń, najmniej spośród wszystkich komend policji w kraju. Dla porównania, w 2023 roku w świętokrzyscy funkcjonariusze otrzymali 378, a w 2022 roku – 533 zgłoszenia.
Maciej Ślusarczyk z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że w minionym roku 114 z 349 zgłoszeń zakończyło się wystawieniem mandatu przez policję. Spadającą liczbę zgłoszeń tłumaczy natomiast tym, że kierowcy coraz bardziej obawiają się tego, że mogą zostać nagrani przez innych uczestników ruchu drogowego czy też przez coraz popularniejsze kamery monitoringu. – Sądzę, że to wynika z faktu, iż na ulicach i drogach jesteśmy coraz mniej anonimowi. Jako kierowcy mamy świadomość, że ktoś może nagrywać nasze nieprawidłowe zachowania na drodze – dodaje.
Maciej Ślusarczyk wyjaśnia, że na policyjne adresy mailowe akcji „stop agresji drogowej” można przesyłać informacje na temat agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu oraz załączać pliki wideo.
– Najczęściej na przesłanych przez kierowców filmach nagrane są przypadki niewłaściwego, niebezpiecznego manewru wyprzedzania. Przede wszystkim na podwójnej ciągłej czy też na przejściu dla pieszych. Są także nagrania, na których widać bardzo dużą agresję kierowców. Na jednym z nich kierowca wysiada z auta, podchodzi do pojazdu osoby, która nagrywała film, a następnie rozbija boczną szybę tego samochodu – mówi policjant.
Maciej Ślusarczyk dodaje, że na skrzynki pocztowe akcji „stop agresji drogowej” nie należy wysyłać nagrań czy zdjęć dokumentujących wykroczenia, które nie mają związku z agresją, np. zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania. Takie wykroczenia można zgłaszać przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa: (https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html), gdzie można także sprawdzić aktualny status zgłoszenia.
Najwięcej, bo 7 146 zgłoszeń w ramach akcji „stop agresji drogowej” otrzymała Komenda Stołeczna Policji, a następnie komendy wojewódzkie we Wrocławiu (4 250), Katowicach (3 003) i Poznaniu (2 828). Jak zwraca uwagę policja, są to duże miasta, a co za tym idzie – ruch jest największy. Najmniej zgłoszeń trafiło natomiast do policjantów z Kielc (349), Rzeszowa (419) i Białegostoku (512).
Akcja „Stop agresji na drodze”
Policja apeluje, aby w celu umożliwienia skutecznego ścigania sprawców wykroczeń, przekazać wraz z materiałem filmowym informacje dotyczące daty, godziny i miejsca zdarzenia (miejscowość, nazwa ulicy, numer drogi), a także dane dotyczące pojazdu (marka, numer rejestracyjny) i dane zgłaszającego (imię i nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy). Filmy lub linki do zamieszczonych w Internecie zdjęć i filmów należy wysłać na adres: stopagresjidrogowej@ki.policja.gov.pl.
Szczegóły: https://dlakierowcow.policja.pl/dk/stop-agresji-drogowej/87103,Stop-agresji-na-drodze.html