85 lat temu na skarżyskim osiedlu Bór, Niemcy dokonali mordu na 360 polskich patriotach. Była to akcja likwidacji polskiej elity i inteligencji. W niedzielę (9 lutego) odbędą się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.
Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji ofiar niemieckiej zbrodni, która odprawiona zostanie w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skarżysku-Kamiennej. Około godziny 12.30 nastąpi oficjalna część obchodów. W krótkiej części artystycznej wystąpi młodzież z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego.
Zorganizowany przejazd na Bór możliwy będzie dzięki transportowi Miejskiej Komunikacji Samochodowej. O godz. 10 i 10.20, odpowiednio z Dolnej Kamiennej (Łyżwy) i spod dworca PKP ruszą podstawione w tym celu autobusy.
W dniach od 12 do 14 lutego 1940 roku Niemcy rozstrzelali około 360 osób. Pretekstem do przeprowadzenia zbrodni było rozbicie miejscowych struktur Organizacji Orła Białego, lecz prawdopodobnie jej rzeczywistym celem była likwidacja polskiej elity społecznej i intelektualnej w Skarżysku-Kamiennej. Wszyscy rozstrzelani byli zakopywani na miejscu zbrodni i tu spoczywają do dziś, przypomina dyrektor Muzeum im. Orła Białego Grzegorz Bień.
Już kilka dni po tym tragicznym zdarzeniu, w 1940 r. ustawiono na miejscu kaźni brzozowy krzyż. Po wojnie na zbiorowej mogile w lesie Bór został postawiony pomnik z rzeźbą przedstawiającą Chrystusa dźwigającego krzyż. Na postumencie umieszczono tablicę z datą zbrodni i napisem: „Przechodniu! Powiedz Polsce, tu leżym, Jej syny: posłuszni i wierni do ostatniej godziny”.