Czarne wilki nagrała jedna z fotopułapek zainstalowana przez naukowców z Fundacji SAVE Wildlife, którzy badają życie wilków w regionie świętokrzyskim.
Jak mówi Joanna Toczydłowska przyrodnik z fundacji, to duże zaskoczenie, ponieważ drapieżniki występujące w Polsce czy Europie mają najczęściej szare ubarwienie.
– Wilki o czarnym futrze są niezwykle rzadko spotykane, a jeszcze rzadziej ich obecność jest dokumentowana w postaci nagrań czy zdjęć. Dzięki naszej fotopułapce dysponujemy nagraniami, dzięki którym po raz drugi w ciągu ostatnich lat udało się udokumentować obecność drapieżnika o tak wyjątkowej barwie. Pierwsze nagranie pochodzi z okresu letniego i pokazuje jednego czarnego osobnika podróżującego z drugim szarym. Kamery uchwyciły moment przekraczania przez zwierzęta niewielkiego rozlewiska. Na drugim nagraniu jakim dysponujemy można zobaczyć dwa czarne wilki, którym towarzyszy jeden szary – opowiada.
Joanna Toczydłowska dodaje, że przyrodnicy planują wykonać badania genetyczne, które prawdopodobnie pomogą ustalić pochodzenie czarnych osobników.
– Wedle najnowszych badań za występowanie czarnego ubarwienia odpowiedzialny jest gen, przekazywany wilkom w wyniku krzyżówek z psami. Psy i wilki należą do jednej rodziny i przez tysiące lat dochodziło do krzyżówek między nimi i takie sytuacje mogą mieć nadal miejsce. Jeśli dochodzi do krzyżówki i jakieś cechy genetyczne psa są korzystne, wówczas wpływa to na zmianę genotypu – tłumaczy.
Co ciekawe gen odpowiadający za czarny kolor sierści wpływa na podniesienie poziomu odporności zwierzęcia o tym ubarwieniu, a co za tym idzie chroni je przed wieloma chorobami w tym często występującą u wilków nosówką.
Przyrodnicy zachęcają do wirtualnego adoptowania wilka. Dzięki pozyskanym w ten sposób pieniądzom kupowane są obroże telemetryczne oraz fotopułapki dzięki którym może być badane życie i zwyczaje tych pięknych zwierząt.