W Kielcach powstanie uliczna galeria neonów. Instalacja ma pojawić się na ścianie kina Moskwa, a o jej ostatecznym wyglądzie mogą zdecydować mieszkańcy miasta. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach ubiegłorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.
Barbara Sipa, rzecznik prezydenta Kielc informuje, że do plebiscytu zgłoszono 45 projektów odwzorowujących oryginalne neony. Jednak na ścianie kina Moskwa zawiśnie maksymalnie 15 z nich.
– To kielczanie zdecydują, które neony zawisną w galerii. Są to miniatury historycznych neonów, które istniały na terenie Kielc. W plebiscycie nie można głosować na neony, które są już realizowane w ramach osobnych projektów. Jest to kot w butach. W tym przypadku wciąż trwa zbiórka pieniędzy na odtworzenie instalacji w oryginalnym rozmiarze. To także „elektryk”, który czeka na sponsora oraz „tańczący gitarzysta”, którego odtworzenie deklaruje sieć sklepów z instrumentami muzycznymi – tłumaczy.
Pomysłodawcami projektu są Maciej Ziernik, a także Rafał Zamojski, który przypomina, że uliczne neony stanowią ważny element historii oraz tożsamości miasta. Wskazuje przy tym, że neony na ulicach Kielc były szczególnie popularne w przełomie latach 60 i 70. XX w. Ich schyłek zaczął się w latach 80.
– Był to dość specyficzny czas. U nas, w przeciwieństwie do krajów zachodnich, neony pełniły inną funkcję, ponieważ niekoniecznie musiały reklamować dane miejsce czy usługi. Za ich wykonanie zlecano dobrym plastykom, a niejednokrotnie też wybitnym artystom, którzy tworzyli rysunki, na podstawie których powstawały później nony – wyjaśnia.
– Choć zachowana dokumentacja jest bogata to wciąż poszukujemy zdjęć i projektów wielu neonów, które zniknęły z ulic Kielc – dodaje Rafał Zamojski.
Rafał Zamojski wyjaśnia, że w ramach plebiscytu kielczanie mogą zdecydować o odtworzeniu miniatur zarówno kilkumetrowych neonów, jak i sklepowych lub restauracyjnych szyldów.
– Naszym zdaniem ściana neonów bez wątpienia stanie się atrakcją turystyczną. Akurat kieleckie neony były jednymi z lepszych i wyróżniały się. Kielce jako średniej wielkości miasto nie miało się czego wstydzić pod tym względem w porównaniu z Warszawą, Krakowem, Gdańska czy Poznania. Nasze neony w wielu przypadkach to fantastyczne projekty, które teraz chcemy odtworzyć – podkreśla.
W ramach projektu, jednak poza galerią zrealizowana zostanie także pomniejszona wersja przestronnych kolorowych piłek, które w latach 70. XX w. wisiały na Domu Handlowym Puchatek.
Głosowanie w sprawie plenerowej galerii miniaturowych neonów trwa do 23 lutego. Głosy można oddawać przez internetową stronę IDEA Kielce w zakładce wypowiedz się.