Dwie gminy: Starachowice i Brody wdrożą ekologiczny system komunikacji publicznej za ponad 25 mln zł. W ramach wspólnego projektu kupione zostaną elektryczne autobusy, a na przystankach zamontowane zostaną instalacje odnawialnych źródeł energii.
Zakupy obejmą pięć autobusów elektrycznych i całe zaplecze do ich utrzymania – zapowiada prezydent Starachowic Marek Materek.
– Zaplanowaliśmy budowę trzech punktów ładowania i jednej mobilnej ładowarki dla samochodów elektrycznych, budowę instalacji fotowoltaicznej na bazie Komunikacji Miejskiej przy ul. Radomskiej oraz budowę poczekalni dla podróżnych w rejonie dworca zachodniego – wymienia.
Przebudowane mają być także pętle autobusowe przy ul. Batalionów Chłopskich, na Grobli przy ul. Kieleckiej, a także zamontowane będą elektroniczne tablice informacji pasażerskiej.
Pieniądze mają być także przeznaczone na doświetlenia przejść dla pieszych na ulicach: Miodowej, 1 Maja, Żytniej, Smugowej, Bema i Alei Najświętszej Maryi Panny oraz Alei Jana Pawła. Ponadto, w ramach projektu zaplanowano budowę instalacji fotowoltaicznej na wiatach parkingowych przy pływalni przy ul. Szkolnej, zakup i montaż stacji rowerowej w systemie rowerów miejskich na Michałowie oraz budowę ścieżek rowerowych na terenie miasta (fragmenty przy ulicach: Żytniej, Radomskiej, Piłsudskiego i Kolejowej). Przewidziano też nasadzenia zieleni na terenie miasta. Wkład własny Starachowic to około 9 mln zł.
Obecnie komunikacja miejska w Starachowicach opiera się na pojazdach napędzanych gazem CNG, a cały tabor jest wymieniony na nowy. Ponadto, Starachowice są jedynym miastem w naszym województwie, w którym komunikacja jest bezpłatna.
Projekt realizowany jest z gminą Brody, gdzie wydłużona zostanie linia autobusowa nr 5 do Stykowa. Dodatkowo, w Kuczowie i Stykowie powstaną nowe wiaty przystankowe z wykorzystaniem elementów OZE. Zaplanowano też budowę oświetlenia chodnika przy drodze krajowej nr 42: to ul. Ostrowiecka w Kuczowie od skrzyżowania z ul. Północną do granicy z gminą Starachowice.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na mobilność miejską w ubiegłym roku. Na wsparcie mogły liczyć projekty dotyczące zakupu bezemisyjnego taboru autobusowego – pojazdy fabrycznie nowe z napędem elektrycznym lub wodorowym, a także budowy, przebudowy i modernizacje infrastruktury na potrzeby transportu miejskiego i komplementarnych form mobilności. W ramach naboru wpłynęły dwie oferty. Projekt Starachowic otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 25 milionów złotych. Drugi z projektów – zgłoszony przez Kielce – trafił na listę rezerwową.