Młodzi muzycy ze Świętokrzyskiego wylecieli w poniedziałek (10 lutego) do Macedonii, gdzie wezmą udział w międzynarodowych warsztatach muzycznych. Zwieńczeniem zajęć będzie koncert, który zaplanowano na piątek, 14 lutego. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu muzycznego Muzolingua International.
– To już ósma podróż w ramach tego działania. Tym razem naszym celem jest miasto Kawardaci w Macedonii – mówi Kama Kępczyńska, koordynatorka i autorka projektu.
– Nasza młodzież to skrzypaczka i trębaczka – dwie dziewczyny z Ciekot, które dołączyły do nas dzięki współpracy z Grzegorzem Michtą, z którym od wielu lat współpracuję i z którym łączy nas miłość do muzyki ludowej. Jedzie z nami doskonała pianistka, Natasza Figura i perkusista Kacper Zdziebko z Buska-Zdroju. Jest także szef muzyczny całego zamieszania, czyli Szymon Bobrowski, trębacz zespołu Dikanda – wymienia.
Jak będzie wyglądał program zajęć? Kama Kępczyńska mówi, że głównym zadaniem będzie przygotowanie koncertu.
– Każdy muzyczny camp, w każdym kraju, w którym do tej pory byliśmy, nasze działania kończyły się koncertem. Pokażemy co już potrafimy, a ponieważ tych spotkań było wiele, więc młodzież doskonale wie, czym ta Muzolingua pachnie, a pachnie muzyką ludową z różnych stron świata, którą łączymy w piękne, nowoczesne aranżacje, co podoba się młodzieży. To był nasz pomysł na to, by młodzi ludzie pokochali muzykę ludową i chyba nam się udało. Jest to nasz ogromny sukces – przyznaje.
Na koncercie nie zabraknie utworów inspirowanych polskim, a nawet świętokrzyskim folklorem. Pojawią się też dźwięki z Macedonii, Turcji, Hiszpanii, Chorwacji i Szwecji.
Szymon Bobrowski zapowiada, że ostateczny kształt warsztatów zawsze jest niespodzianką. Nie ma gotowego scenariusza, a efekt końcowy zależy od samych uczestników.
– Z jakiego są kraju, na jakim poziomie zaawansowania jest ich gra, jaka muzyka ich interesuje. Zawsze odpowiadamy na sugestie młodych muzyków i to, co się dzieje jest wynikiem interakcji między młodymi muzykami. Dlatego zachęcamy, aby dzielili się swoją kulturą, swoją muzyką, wzajemnie się inspirowali i potrafili z tych rzeczy stworzyć gotowy, muzyczny projekt – tłumaczy.
Bo zabawa zabawą, ale są także wymierne efekty, które mogą się przydać w życiu muzyka.
– Na tym to polega, by te warsztaty dały im umiejętność profesjonalnego podejścia do wykonawstwa muzycznego. Żeby sami potrafili stworzyć zespół, zaaranżować piosenkę, sprzedać ją, „sprzedać siebie” na jakiś festiwal. To takie praktyczne rzeczy, jakich uczymy podczas Muzolingua – wymienia Szymon Bobrowski.
Te zdobyte umiejętności procentują, czego dowodzą niektórzy z uczestników wcześniejszych odsłon warsztatów. Kama Kępczyńska wyjaśnia, że jednym z celów projektu jest pomoc młodym funkcjonować na rynku pracy.
– Na początku wydawało nam się, że to taki zapis „pod Unię Europejską”. Ale to zadziałało, ponieważ młodzi Polacy, którzy są w projekcie od pięciu lat spotykają się regularnie na warsztatach w Polsce – mówi.
Zgodnie z nazwą projektu, Muzolingua kładzie również nacisk na stronę językową. Językiem uniwersalnym jest język angielski.
– Uczymy się, bo i ja się bardzo dużo uczę językowo przy okazji tego projektu. Młodzi ludzie znajdują się w sytuacji, kiedy muszą zacząć się komunikować w języku obcym, jakim jest język angielski. Ale widzę też, że chętnie się uczą ciekawostek ze swoich języków – zauważa.
Po raz trzeci w projekcie w ramach Muzolingua uczestniczy Natasza Figura, uczennica liceum i szkoły muzycznej w Kielcach. Brała udział w zajęciach w Polsce, Hiszpanii, a teraz w Macedonii. Przyznaje, że wyjazdy dają jej wiele korzyści.
– Pogłębiam swoją wiedzę muzyczną, ponieważ poznaję muzykę z innych krajów, inną kulturę, poznaję nowych ludzi i zawieram nowe znajomości – wymienia.
Zwieńczeniem kilkuletniego projektu będzie koncert finałowy, który odbędzie się jesienią tego roku w Brukseli. Miejsce wybrane nieprzypadkowo, ponieważ program Erasmus+, w ramach którego odbywa się Muzolingua jest dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej.
![Muzyka ludowa połączyła młodzież z różnych krajów - Radio Kielce Muzyka ludowa połączyła młodzież z różnych krajów - Radio Kielce](https://radiokielce.pl/wp-content/uploads/2025/02/fot.jpg)