W piątek (14 lutego) obchodzone jest święto zakochanych, czyli walentynki. Jego nazwa pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne przypada tego dnia w Kościele katolickim.
Walentynki to okazja do ciepłych gestów w stosunku do ukochanej osoby, ale również wobec bliskich, kolegów i przyjaciół. Zwyczajem tego dnia jest wysyłanie kartek pocztowych – tak zwanych walentynek, które współcześnie akceptowane są też w formie maila czy SMS-a, a także obdarowanie miłej sercu osoby drobnym prezentem, jak kwiaty, słodycze czy maskotka.
Walentynki od lat widoczne w przestrzeni publicznej, są świętowane zarówno w małym gronie, na przykład na prywatnej kolacji, jak i na koncercie czy w teatrze. Można też zamówić lot balonem lub egzotyczną wycieczkę, a miłośnicy lodowatych kąpieli uczestniczą w walentynkowym morsowaniu.
14 lutego służy też akcjom społecznym, są to między innymi Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa, organizowana przez Polskie Radio i Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Dar Serca” w Warszawie, czy warsztaty „Z sercem dla Ojczyzny – Walentynki pełne patriotyzmu” w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
Walentynki były znane już w średniowieczu w Anglii i Francji, skąd przeniesiono je do krajów anglosaskich. Do Polski święto przywędrowało w XX wieku ze Stanów Zjednoczonych. Bywają krytykowane jako przejaw komercjalizacji życia i naśladownictwo obcej kulturowo tradycji. Najwięcej zwolenników mają wśród ludzi młodych, starsi prezentują większy dystans, można też znaleźć przeciwników święta zakochanych..