W Końskich ma powstać publiczne Centrum Opiekuńczo-Senioralne. Radni zdecydowali o wyborze lokalizacji przy ulicy Gimnazjalnej. Samorząd rozpoczyna prace projektowe związane z tą inwestycją.
Krzysztof Obratański burmistrz Końskich informuje, że centrum pełniłoby funkcję otwartego domu opieki. Oprócz pokoi znalazłyby się tam gabinety lekarskie, rehabilitacyjne, kuchnia i stołówka. Obiekt ma być w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.
– Będziemy tam zapraszać ludzi w różnym stanie zdrowia, sprawności i samodzielności. Pensjonariusze będą mieli do dyspozycji elementy wspólne jak świetlica, sala telewizyjna, czy pokój lekarski. Chcemy zaoferować opiekę paliatywną – tłumaczy Obratański.
Władze gminy zdecydowały by centrum opiekuńcze zlokalizować na granicy Końskich i Modliszewic przy ulicy Gimnazjalnej, skąd jest blisko do szpitala, a jest też bliskie sąsiedztwo natury.
Zdaniem radnych Łukasza Barańskiego i Ernesta Kruka lokalizacja nie jest odpowiednia z powodu żyznej gleby i sąsiadującego z inwestycją domu weselnego czy chlewni.
– Mam wątpliwości, czy hałasy z tego domu weselnego nie będą przeszkadzać pensjonariuszom. Po drugie wiemy jakie są zapachy w sezonie letnim z powodu użyźniania gleby w tej okolicy – pytał Barański.
Marcin Zieliński wiceburmistrz wyjaśnił, że sama budowa obejmie 2 hektary terenu o niższej jakościowo glebie. Zapewnił też, że gmina nie posiada obecnie terenu lepszego na tego rodzaju inwestycję.
– Ta żyzna gleba znajduje się w głębi tego terenu, a teren jest duży bo to prawie 6 hektarów ziemi. My zajmiemy 2 hektary o klasie 4a, co pozwoli na zrealizowanie takiej inwestycji – mówi.
Z kolei burmistrz Obratański zapewniał, że rolnik który posiadał w sąsiedztwie chlewnię zakończył działalność hodowlaną.
Radni głosowali dziś nad zmianą zagospodarowania dwóch działek przeznaczonych na tę inwestycję. Wcześniej miał tam być teren zielony.
Budynek ma być tak zaprojektowany, by można było go szybko rozbudować.
Gmina chciałaby skorzystać ze środków z Krajowego Planu Odbudowy, a zatem obiekt powinien powstać maksymalnie do końca 2026 roku.