– Tworzymy tu dziś wspólnotę i sztafetę pokoleń wyznających te same wartości, które od wieków są fundamentem niepodległej, najjaśniejszej Rzeczpospolitej – mówił Jan Józef Kasprzyk, doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystości odbyły się w piątek (14 lutego) przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach.
W tym roku, po raz pierwszy dzień, który upamiętnia powstanie Armii Krajowej jest świętem państwowym, ale jak powiedział Jan Józef Kasprzyk, ta rocznica od dawna gromadzi Polaków.
– Wspominamy dzisiaj kolejną rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, największą w historii świata podziemną organizację, która ani wcześniej, ani później nie miała sobie równych. To było 400 tys. wspaniale uzbrojonych, pełnych odwagi, honoru i chęci poświęcenia dla sprawy polskich patriotów – zaznaczył.
Przyznał, że władza komunistyczna przez wiele dekad próbowała usunąć pamięć o żołnierzach Armii Krajowej.
– Jednym z przykładów tego, jak bardzo starali się wymazać z pamięci jest postać gen. Antoniego Hedy ps. Szary, związanego z ziemią świętokrzyską, który walczył jeszcze po wojnie, jako człowiek niezłomny. W okresie PRL-u stał się obywatelem drugiej kategorii. Komuniści czynili wszystko, aby pokazać, że Armia Krajowa to „zaplute karły reakcji”. Ale ta pamięć przetrwała lata Polski komunistycznej i teraz ta pamięć jest fundamentem, na którym musimy wznosić współczesną, niepodległą Polskę – dodał.
Doradca prezesa IPN zwrócił uwagę na młodzież, która licznie wzięła udział w uroczystości.
– To, że są dzisiaj z nami przedstawiciele szkół świętokrzyskich, młodego pokolenia, najlepiej świadczy o tym, że pamięć o Armii Krajowej trwa. Pielęgnowanie tej pamięci jest bardzo potrzebne, bo te wartości, które były udziałem tamtego pokolenia, pokolenia żołnierzy Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, muszą stanowić fundament współczesnej Polski – podkreślił.
Uczniowie zapewniali, że nie trzeba było ich namawiać do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
– Lepiej było przyjść i oddać hołd tym, którzy zginęli za nasz kraj. Bardzo ich za to szanujemy, to jest oznaka patriotyzmu. Sam bym chciał być tacy jak oni. Zawsze będziemy o nich pamiętać – mówił Jakub, ósmoklasista ze Szkoły Podstawowej numer 9 w Kielcach.
Z kolei Maja Wieczorek uczy się w Ochotniczych Hufcach Pracy.
– Należymy do kółka strzeleckiego. Mamy różne, ciekawe wyjścia, ale uczestniczymy też w wydarzeniach patriotycznych. Zdobywamy również wiedzę na temat ojczyzny – wymieniała.
Organizatorem obchodów 83. rocznicy powstania Armii Krajowej była kielecka delegatura Instytut Pamięci Narodowej. Wieńce przed pomnikiem AK na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach złożyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, czy środowisk kombatanckich.
Również w piątek również, ale o godz. 17.00, na Cmentarzu w Kielcach odbyły się społeczne obchody pamięci żołnierzy Armii Krajowej.
83 lata temu, 14 lutego 1942 roku, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski przekształcił Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową i mianował jej dowódcą generała Stefana Roweckiego ps. Grot (był dowódcą AK do 30 czerwca 1943 roku). Kolejnymi dowódcami Armii Krajowej byli generałowie: Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 roku.