Kary za organizację i udział w nielegalnym wyścigu samochodowym, prowadzenie auta w sposób brawurowy i umyślne wprowadzanie pojazdu w poślizg, tzw. drift mają znaleźć się w znowelizowanej ustawie Kodeks wykroczeń. Zmiana przepisów ma na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.
Rządowy projekt zakłada wprowadzenie zmian w 10 ustawach, w tym w Kodeksie karnym. Chodzi m.in. o rozszerzenie katalogu przestępstw i wykroczeń. Wprowadzona ma zostać definicja nielegalnego wyścigu samochodowego. Organizacja lub udział w nim będą zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Analogiczną karą będzie obwarowane prowadzenie pojazdu poza nielegalnym wyścigiem, ale w sposób brawurowy, czyli z rażącym naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym. W ustawie Kodeks wykroczeń wpisane zostanie także nowe wykroczenie, tzw. drift.
Jakub Hanak, instruktor doskonalenia techniki jazdy uważa, że nowe przepisy są niezbędne, aby na polskich drogach było bezpieczniej.
– Czasy się zmieniły a przepisy nadal są z lat 80- i 90-tych minionego wieku. Wówczas takie pomysły jak wyścigi uliczne czy też driftowanie w zasadzie nikomu nie przychodziły do głowy. Dzisiaj samochody są powszechniejsze, mają mocne silniki i to sprawia, że młodzi ludzie szaleją po ulicach miast. Takie zachowania często kończą się tragicznie i dlatego trzeba zmienić prawo, zaostrzyć przepisy. Należy doprowadzić do tego, aby kierowcy byli za takie wykroczenia skutecznie i dotkliwie karani – uważa Jakub Hanak.
Wojciech Pasieczny, wiceprezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym, były zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji ocenia, że prawne usankcjonowanie wykroczeń jest konieczne.
– Bardzo dobrze, że do projektu zostały wpisane definicje driftu czy nielegalnych wyścigów. Będzie to zapisane w prawie i nie będzie wątpliwości, że ktoś popełnia wykroczenie lub przestępstwo w ruchu drogowym – mówi Wojciech Pasieczny.
Z założeń projektu nowelizacji wynika także, że kierowcy skazani za niestosowanie się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów dożywotnio stracą prawo jazdy. Kara za niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów została podniesiona z 5 do 10 tys. zł. Zaostrzone mają być również kary pozbawienia wolności za popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz za ucieczkę z miejsca zdarzenia.
Projekt nowelizacji został opracowany wspólnie przez przedstawicieli kilku ministerstw oraz Komendy Głównej Policji, a także Inspekcji Transportu Drogowego. Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.