Zespoły Ankh, Lorein, a także Kasia Lisowska czy EQ, czyli zespół muzyki instrumentalnej w składzie: Andrzej Wolski i Mariusz Kozak – między innymi ci artyści wystąpili podczas jubileuszowego, 700. wydania audycji „Made in Kielce”.
Pomysłodawcą i prowadzącym program promujący artystów z regionu świętokrzyskiego od prawie 14 lat jest Paweł Solarz. Pytany o sekret długowieczności audycji podkreśla, że było to możliwe za sprawą artystów i oczywiście słuchaczy. Dodaje, że świętokrzyskie jest jednym z niewielu województw, które może się pochwalić gwiazdami w każdym gatunku i stylu muzycznym.
– Sięgając lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych nie sposób nie wspomnieć o zespole Bezimienni, który miał swoje występy w telewizji. Następnie zespół Kafar, który występował na wielu festiwalach, w tym między innymi w Opolu. Zespół Arianie, Włodek Kiniorski-człowiek orkiestra, Piotr Salata, naprawdę mamy kim się pochwalić. Warto także wspomnieć o Krzysztofie „KASA” Kasowskim, zespole Mafia, czy wielkim gronie muzyków sesyjnych. Artyści młodego pokolenia, w tym między innymi zespół Lorein czy Kuba Kowalski, bardzo utalentowany trębacz jazzowy, no i oczywiście Włodek Pawlik. Można by jeszcze długo wymieniać kolejnych artystów. To pokazuje, jak bogatym artystycznie regionem jesteśmy – zaznacza.
![Wielki jubileusz w Radiu Kielce. 700 wydań „Made in Kielce” - Radio Kielce 15.02.2025. Studio Gram. Koncert z okazji 700-nego odcinka audycji „Made in Kielce” / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce](https://radiokielce.pl/wp-content/uploads/2025/02/5J5A7338.jpg)
Piotr Krzemiński z zespołu Ankh podkreśla, że audycja „Made in Kielce” jest swoistym fenomenem na skalę całego kraju.
– To wspaniała sprawa, że Paweł stworzył audycję, która promuje świętokrzyskich artystów. Mieszkamy w bardzo specyficznym regionie, w którym nie ma takiego przepływu gwiazd sceny jak chociażby w Warszawie, ale mimo to dzieje się tu bardzo dużo, zarówno w sferze muzyki jak i kultury. Warto o tym mówić i promować rodzimych, świętokrzyskich artystów, co dzieje się za sprawą tej audycji – zauważa.
![Wielki jubileusz w Radiu Kielce. 700 wydań „Made in Kielce” - Radio Kielce 15.02.2025. Studio Gram. Koncert z okazji 700-nego odcinka audycji „Made in Kielce” / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce](https://radiokielce.pl/wp-content/uploads/2025/02/5J5A7360.jpg)
Łukasz Lańczyk z zespołu Lorein wspomina moment, kiedy kapela rozpoczynała swoją działalność i otrzymała od Pawła Solarza zaproszenie do audycji. Jak dodaje, dzięki temu muzyka zespołu stała się znana szerszej publiczności.
– Dla mnie, jako wówczas młodego, było to coś zupełnie nowego, pierwszy raz zobaczyłem jak wygląda studio radiowe. Jeśli dobrze pamiętam, była to pierwsza stacja radiowa, w której mogliśmy opowiedzieć o naszej muzyce i ją zaprezentować. Jesteśmy bardzo wdzięczni Pawłowi za to, że wpadł na pomysł, aby taka audycja powstała. Jest to tym cenniejsze, że promuje ona młodych świętokrzyskich artystów – podkreśla.
![Wielki jubileusz w Radiu Kielce. 700 wydań „Made in Kielce” - Radio Kielce 15.02.2025. Studio Gram. Koncert z okazji 700-nego odcinka audycji „Made in Kielce” / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce](https://radiokielce.pl/wp-content/uploads/2025/02/5J5A7581.jpg)
Tak jak 700 wydań temu, jubileuszowe wydanie programu „Made in Kielce” rozpoczął Piotr Salata, dzisiaj autor dwóch solowych płyt i laureat wielu nagród.
– To wspaniałe uczucie uczestniczyć w tym 700. jubileuszowym wydaniu. Trudno uwierzyć, że ten czas od pierwszej audycji tak szybko minął. Paweł cały czas utrzymuje wysoki poziom tych audycji i chwała mu za to, że promuje artystów z naszego regionu. Nie ma drugiej takiej audycji w żadnej polskiej rozgłośni radiowej. Kielce i region mają się kim pochwalić. Nie trzeba mieszkać w Warszawie, Łodzi czy Krakowie, żeby zainteresować publiczność swoją twórczością – tłumaczy.
![Wielki jubileusz w Radiu Kielce. 700 wydań „Made in Kielce” - Radio Kielce 15.02.2025. Studio Gram. Koncert z okazji 700-nego odcinka audycji „Made in Kielce” / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce](https://radiokielce.pl/wp-content/uploads/2025/02/5J5A7127.jpg)
Z okazji jubileuszu audycji Paweł Solarz otrzymał wiele prezentów, w tym między innymi od zespołu De Mono – ich przezroczystą, czerwoną, podwójną płytę pt. „Osiecky” z numerem 425. Ta wyjątkowa edycja ukazała się w nakładzie jedynie 500 egzemplarzy. Z kolei Andrzej Piaseczny podarował swoją platynową płytę pt. „Spis rzeczy ulubionych”. Specjalne wyróżnienie Paweł Solarz otrzymał także od stowarzyszenia artystów ZAiKS.