Jest ubrana w świętokrzyską zapaskę, ma na głowie chustkę, a na szyi czerwone korale. „Hanka z młyna” będzie maskotką Muzeum Wsi Kieleckiej. Ta koncepcja zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie.
O to, jak powinien wyglądać symbol Muzeum Wsi Kieleckiej zapytano ekspertów, czyli dzieci do 14 roku życia. Ogólnopolski konkurs na projekt i nazwę maskotki został ogłoszony pod koniec 2024 roku. Jak mówi Katarzyna Korus, dyrektor instytucji, odzew był duży.
– Zależało nam na takim kreatywnym młodym spojrzeniu, chcieliśmy się dowiedzieć, z czym im się kojarzy skansen, czy świętokrzyska wieś. Prac napłynęło dużo. W większości były to zwierzęta: kaczki, gęsi, była nawet kapibara, ale pojawił się także łoś, jaskółki, kozy, a nawet nasze chałupy czy młyny. Było też kilka kobiet wiejskich i jedna z nich właśnie przykuła uwagę najmłodszych, bo w tym konkursie jury posiłkowało się zdaniem dzieci – tłumaczy.
Nagrodzone zostały trzy projekty. Autorką zwycięskiej „Hanki z młyna” jest Julia Michalecka. Miejsce drugie zajął „Koń Kasztan” Mai Spurek, a trzecie – „Kogut Kielcuś” Kacpra Ozdoby.
Na laureatów czekały nagrody finansowe i pamiątkowe dyplomy. Wyniki zostały ogłoszone 14 lutego.
Katarzyna Korus wyjaśnia, że „Hanka z młyna” jest ubrana w świętokrzyski strój.
– Ma na sobie pasiak świętokrzyski. Ma zapaskę, czerwone korale, chustkę na głowie, czerwone piękne buty, oczywiście rumieńce na twarzy, czarne piękne oczy i oczywiście uśmiech. Taka wizja dziecka. Uważam, że jest bardzo szczera, prawdziwa, o to nam chodziło – podkreśla.
„Hanka z młyna” będzie obecna również w innej postaci.
– Dla wszystkich turystów przygotowujemy atrakcję w postaci karczmy z lokalnymi produktami. Nie mamy nazwy tej karczmy, więc i jej poszukamy w drodze konkursu. Już apeluję do państwa, by nad nią myśleć. Karczma będzie się znajdowała w sektorze dworskim. Będzie w niej można zakupić tradycyjne produkty lokalne, jak np. śliwkę szydłowską, czy mąkę razową od „Hanki z młyna” właśnie. Będą też bułki z jagodami czy chleb ze smalcem, czyli to, czego ludzie oczekują, jadąc na świętokrzyską wieś – zaznacza Katarzyna Korus.
„Hanka z młyna”, ozdobioną muzealnym, logo, już w tym sezonie turystycznym będzie dostępna w kasach, natomiast pod koniec roku zostanie ogłoszony konkurs, w którym będzie poszukiwany kawaler dla niej.