Co czwarty badany Polak uważa przepisy podatkowe za niejasne i tyle samo ankietowanych nie rozumie, z jakich ulg może skorzystać podczas rozliczenia PIT – wynika z badania „Rozliczanie PIT”. Popełnienia błędów w zeznaniu podatkowym obawia się ponad połowa respondentów.
Wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie PITax wskazują, że co czwarty ankietowany ma problemy ze zrozumieniem zasad dotyczących ulg i odliczeń w rozliczeniu PIT. Tyle samo osób wskazało, że dużym problemem podczas rozliczenia są niejasne przepisy. Z kolei 55 proc. respondentów stwierdziło, że obawia się popełnienia błędu w rozliczeniu.
Ponadto 84 proc. ankietowanych przyznało, że chciałoby lepiej poznać ulgi podatkowe, z których mogliby skorzystać a 29 proc. wskazało, że jedną z ważniejszych funkcji programów do rozliczeń PIT są właśnie podpowiedzi co do ulg, z których mogliby skorzystać.
Z kolei 82 proc. podkreśliło, że zależy im na jak najszybszym zwrocie podatku, lecz natychmiastowe rozliczenie PIT zadeklarowało 38 proc. badanych. 44 proc. przyznało, że stara się to zrobić w miarę szybko zaś 7 proc. stwierdziło, że zostawia ten obowiązek na ostatnią chwilę.
W sondażu zapytano także o czas potrzebny na wypełnienie rozliczenia PIT. 38 proc. podatników przyznało, że zajmuje im to od 30 do 60 minut, a 29 proc. zadeklarowało, że robi to w czasie krótszym niż pół godziny. – Tylko 4,5 proc. podatników potrzebuje na to więcej niż dwóch godzin, co sugeruje, że intuicyjne i proste w obsłudze programy i aplikacje odgrywają kluczową rolę w szybkim rozliczeniu – dodano.
Wśród najważniejszych cech programu do rozliczenia PIT ankietowani wskazali, że powinien on być darmowy (37 proc.) i podpowiadać ulgi (29 proc.) „a co czwarty ankietowany cenił sobie prostą obsługę programu”.
Ponadto, zgodnie z wynikami ankiety, 77 proc. badanych samodzielnie wybiera i wspiera organizację pożytku publicznego 1,5 proc. podatku.
Blisko 82 proc. ankietowanych przyznało, że chętnie skorzystałoby z narzędzia, które pomaga w rozliczeniu PIT i automatycznie przesyła je do właściwego urzędu, ale tylko 22 proc. korzystało dotąd z takich programów. 12 proc. ankietowanych przyznało z kolei, że korzystało z podpowiedzi AI zbierając informacje do rozliczenia i miało pozytywne doświadczenia, natomiast 77 proc. badanych nie zdecydowało się na poszukiwanie tych informacji przy wsparciu AI. – W kolejnym pytaniu 11 proc. badanych przyznało, że byłoby gotowych zlecić sztucznej inteligencji wypełnienie rocznego PIT, a 24 proc. zrobiłoby to, gdyby jakość AI uległa poprawie – podsumowano.
Badanie „Rozliczanie PIT” przeprowadziła pracownia badawcza SW Research na zlecenie PITax rozliczenie PIT. Ankiety wypełniła reprezentatywna grupa 1023 dorosłych Polaków, mieszkańców miast i wsi. Odpowiedzi zebrano metodą CAWI (online), na panelu internetowym SW Panel. Badanie zrealizowano w pierwszej połowie lutego 2025.