Wojewoda świętokrzyski podziękował w środę (19 lutego) dr Iwonie Grabowskiej ze Szpitala Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do lecznicy, w której pracuje na szpitalny oddział ratunkowy 14 lutego zgłosiły się dwie osoby. Lekarka po potwierdzeniu u nich podtrucia czadem zaalarmowała pozostałych trzech domowników i służby, które pojechały do domu poszkodowanych.
Iwona Grabowska przyznaje, że w tym przypadku miała przeczucie.
– Nie zawiodła mnie intuicja, ale także dodatkowe badania, które teraz są dla nas łatwo dostępne. Możemy je wykonać w ciągu zaledwie kilku minut. W tym okresie jesienno – zimowym pacjentów, którzy z zatruciem tlenkiem węgla trafili do naszego szpitala było więcej – przyznaje Iwona Grabowska.
Potwierdzają to także statystyki Państwowej Straży Pożarnej. W ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim odnotowano 121 zdarzeń związanych z zagrożeniem tlenkiem węgla, a wyniku których 30 osób zostało poszkodowanych, a jedna zmarła. W tym roku straż pożarna brała udział w 24 takich interwencjach. Poszkodowanych zostało 11 osób, a jedna straciła życie – wylicza nadbryg. Krzysztof Ciosek, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.
– Cały czas apelujemy o montaż czujników. Skupiamy się na tym, aby w każdym obiekcie, w którym są urządzenia grzewcze, gdzie tlenek węgla może się pojawić została zamontowana odpowiednia czujka. Dotyczy to również czujników dymu, bo pamiętajmy o tym, że najczęściej ofiary pożaru najpierw zatruwają się dymami pożarowymi, w których m.in. znajduje się również tlenek węgla – dodał nadbryg. Krzysztof Ciosek.
– Chciałem podziękować pani doktor za jej profesjonalizm, za jej zaangażowanie – powiedział podczas uroczystości Józef Bryk, wojewoda świętokrzyski.
– Pani doktor wykazała się czujnością. Dzięki niej do szpitala zgłosiły się pozostałe trzy osoby, które przebywały w domu, w którym ulatniał się tlenek węgla. W szpitalu otrzymały szybką pomoc medyczną. Gdyby nie postawa lekarki, być może te osoby by już nie żyły – dodał Józef Bryk.
Pierwszymi objawami zatrucia czadem mogą być duszności, zaburzenia ostrości widzenia, bóle i zawroty głowy, nudności, osłabienie, ogólne złe samopoczucie. Tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny.