W Polsce wzrasta liczba cudzoziemców ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na koniec grudnia 2024 roku do instytucji zgłoszonych było prawie milion 200 tys. osób.
To wzrost o prawie 65 tys. w stosunku do 2023 roku – informuje Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS. Także w województwie świętokrzyskim liczba obcokrajowców wzrasta.
– W naszym regionie liczba pracowników z zagranicy jest cały czas wysoka. Cztery lata temu przebywało u nas 10,5 tys. takich osób. Obecnie jest to 11,5 tys. cudzoziemców. Prawie 8 tys. z nich, to przedstawiciele Ukrainy, ale mamy też kilku pracowników z takich odległych krajów, jak Sri Lanka, Laos, Meksyk, Mongolia, Peru i Tadżykistan – wylicza Paweł Szkalej.
Do Polski przyjeżdżają i podejmują pracę osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25. do 49. roku życia, przy czym najwięcej osób z zagranicznym paszportem pracuje w przedziale wiekowym 30 – 39 lat.
– Zdecydowaną większość, bo ponad 60 proc. z nich stanowią kobiety. Zarówno w skali kraju, jak i województwa świętokrzyskiego największą liczbę pracowników z obcych krajów stanowią obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji – wymienia.
Spośród ogólnej liczby legalnie pracujących cudzoziemców w Polsce, ponad 688 tys. osób zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę, prawie 74 tys. prowadzi pozarolniczą działalność, a 434 tys. wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia albo agencyjnej.
Świadczenia wypłacane w Polsce pracującym obcokrajowcom stanowią zaledwie 1 proc. wydatków, które ponosi Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.