Dawne pomieszczenia Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach zostaną wyremontowane. Panie po urodzeniu dzieci będą mogły korzystać z komfortowych, jednoosobowych sal. Inwestycja będzie dopełnieniem tej, którą oddano na początku roku, czyli nowego bloku porodowego.
Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w szpitalu na Czarnowie wyjaśnia, że z powodu przeniesienia sali porodowej i bloku porodowego w nowe miejsce, zwolniono pomieszczenia, które teraz zostaną wyremontowane. Zupełnie zniknąć mają sale wieloosobowe.
– Chcemy w tych miejscach zrobić bardzo dobrze wyposażone jedno- i dwuosobowe sale, każda z własnym węzłem sanitarnym, żeby pacjentki po porodzie mogły przebywać w lepszych warunkach. Planujemy także zmienić nieco konfigurację oddziału, na przykład dyżurkę pielęgniarek przenieść bliżej bloku porodowego – zapowiada.
Oddział ma też po prostu wypięknieć. Stara jego część nie przystaje bowiem do nowoczesnej, świeżo oddanej do użytku części. Pacjentki korzystały dotychczas z łazienek zlokalizowanych w jednym miejscu na oddziale, co po porodzie nie jest rozwiązaniem ani intymnym, ani komfortowym.
Renata Janik, marszałek województwa zaznacza, że inwestycja z pewnością ucieszy przyszłe mamy.
– Te pomieszczenia będą służyły mamom, ich małym dzieciom i całym rodzinom, które będą się spotykały w pierwszych dniach po narodzinach maleństwa. To wszystko jest po to, by kobiety w naszym województwie wiedziały, że rodzenie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach jest na najwyższym poziomie, a nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo swoje i najbliższych – podkreśla.
Wicemarszałek Marek Bogusławski zaznacza, że wyremontowane sale, tak samo jak nowo powstały blok porodowy, będą nowoczesne.
– Będą to pomieszczenia z łazienkami, ale też wyposażone w sprzęt diagnostyczno-terapeutyczny na najwyższym poziomie. To wszystko sprzyja temu, by nasze panie czuły się tu bezpiecznie i były leczone pod opieką wysoko wykwalifikowanych specjalistów – mówi.
Od czasu oddania nowego bloku porodowego (miało to miejsce 8 stycznia 2025 r), w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na świat przyszło około 300 dzieci. Choć w całym kraju tendencje, jeśli chodzi o liczbę urodzeń, są spadkowe, Grzegorz Świercz zauważa, że lecznica w lutym odnotowała 10-procentowy wzrost urodzeń w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku. I zapowiada kolejne udogodnienia dla pacjentek w postaci zwiększenia dostępności znieczulenia zewnątrzoponowego. Kierownik liczy na to, że od kwietnia ta metoda łagodzenia bólu będzie dostępna w każdy dzień tygodnia.
Na wyremontowanie pomieszczeń oddziału i jego doposażenie samorząd województwa świętokrzyskiego przekazał prawie 3,8 mln zł. Przebudowa oddziału ma zostać zakończona jeszcze w tym roku.