Władze Kielc chcą stawiać na młodych. Magistrat rozpoczął prace nad nową Strategią Młodzieżową. Dokument ma na celu zdiagnozowanie potrzeb i sytuacji kieleckiej młodzieży.
Na jego podstawie podjęte zostanie także szereg inicjatyw aktywizujących młodych ludzi do nauki, pracy i życia w Kielcach.
Nową jakość ma zapewnić m.in. powstający przy ul. Paderewskiego w Kielcach Urban Lab. To nowa miejska instytucja, której celem ma być stworzenie przestrzeni do dialogu i wymiany pomysłów, a także zaoferowanie młodym ludziom szeregu warsztatów i zająć.
Jędrzej Kleszcz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta zapewnia, że Urban Lab nie będzie kojarzony wyłącznie z miejscem, ale przede wszystkim z określonymi działaniami.
– Będziemy pojawiać się na wydarzeniach w Kielcach, jak Budzenie Sienkiewki czy Święto Kielc. Urban Lab już teraz jest popularny, ale przed nami jeszcze sporo pracy. Działamy od kilku miesięcy. Wspólnie z urzędnikami przygotowywaliśmy projekt tego miejsca. Teraz jednak skupiamy się na tym co ma pojawić się we wnętrzu – tłumaczy.
Agata Wojda, prezydent Kielc informuje, że w ramach Urban Lab działa obecnie 50-osobowa grupa młodych ludzi. Jej zdaniem, jednym z głównych zadań władz miasta powinno być stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju i życia dla młodych.
– Zastanawiamy się często nad tym, jak zatrzymać młodych ludzi w Kielcach. To także jedna z naszych głównych intencji. Ale drugą, nie mniej istotną jest to, jak włączyć ich w to, żeby nie tylko chcieli w naszym mieście mieszkać i się realizować, i żeby się w nim dobrze czuli, ale żeby przede wszystkim chcieli się angażować w zmienianie naszego miasta – mówi. – Chcemy miasta, które będzie przyjaznym, otwartym i kreatywnym. Jestem pewna, że z takimi partnerami jest to absolutnie możliwe i z ogromną niecierpliwością czekam, jak te prace zostaną sfinalizowane oraz jakie nowe zadanie jako prezydentka miasta Kielce dostanę od młodych ludzi – podkreśla Agata Wojda.
Kamil Stanos, dyrektor Wydziału Dialogu Społecznego wyjaśnia, że prace nad nową Strategią Młodzieżową mają potrwać około 2 lat. Zapowiada przy tym, że urząd miasta ma zamiar zaangażować młodzież w aktywne uczestnictwo w działaniach na rzecz opracowania tego dokumentu.
– To m.in. szkolenia, ale też kompleksowa analiza tego, z jakimi problemami mierzą się młodzi ludzie. Na podstawie ankiet i spotkań otwartych organizowanych także dla nauczycieli, wykładowców, urzędników czy radnych będziemy wspólnie poznawać potrzeby młodych ludzi. Kolejnym krokiem będzie generowanie pomysłów na miasto przyjazne młodym. Następnie wraz z zespołem ekspertów, z zewnątrz, ale też urzędników i pracowników instytucji pozarządowych, przystąpimy do tworzenia wspomnianej strategii – wylicza urzędnik.
W planach są m.in. konsultacje społeczne, wizyta studyjna w Lublinie, konferencja podsumowująca, a także zakopanie kapsuły czasu symbolizującej wizję przyszłości miasta stworzonej przez młodych.