Opieka długoterminowa, mieszkanie dla seniora i szkoła międzypokoleniowa – o takich potrzebach i wyzwaniach stojących przed instytucjami i środowiskami dbającymi o ludzi starszych rozmawiano w środę (26 marca) podczas spotkania Świętokrzyskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
Spotkanie zgromadziło przedstawicieli seniorów z całego regionu, przede wszystkim członków organizacji pozarządowych, przedstawicieli uniwersytetu trzeciego wieku, związków emerytów i rencistów. Jerzy Krawczyk, przewodniczący prezydium Świętokrzyskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów mówi, że poza podsumowaniem działań z 2024 roku, członkowie organizacji skupią się na tegorocznych wyzwaniach.
– Niedawno uczestniczyliśmy w naradzie kancelarii premiera i mamy postawione zadania przy realizacji kilku programów. Przede wszystkim to opieka długoterminowa, nie tylko ta zorganizowana w ramach ZOL-ów czy DPS-ów, lecz także w mieszkaniach. To duży problem. Chcemy wypracować taki model, by pomóc seniorom, zwłaszcza tym niepełnosprawnym, którzy są niesamodzielni – zaznacza.
Jerzy Krawczyk podkreśla, że seniorzy chcieliby także zadbać o swoje potrzeby mieszkaniowe.
– Chcemy, mówiąc w cudzysłowie, uwolnić więźniów czwartego piętra w blokach, gdzie nie ma wind, żeby niepełnosprawni mogli wyjść z domu. Propozycja jest taka, by zamieszkali na parterze. Wojewodowie, władze miast i gmin zobowiązały się tworzyć takie mechanizmy, które umożliwią im podnajmowanie mieszkań seniorów na ostatnich piętrach w zamian za użyczenie im tych na parterze – przybliża.
W planach jest także program szkoły międzypokoleniowej – seniorzy będą uczyć się wraz z młodzieżą, by lepiej się rozumieć i wzajemnie poznawać swoje potrzeby, a także program edukacji prawnej seniorów.
Wojewoda Józef Bryk podkreśla, że województwo świętokrzyskie jest szczególnie otwarte na potrzeby seniorów.
– Żywo włączamy się w akcje, które pomagają tej grupie społecznej. Przy urzędzie został zresztą powołany Zespół Ekspertów ds. Polityki Senioralnej – jedyny taki w Polsce, który ma pomóc w komunikacji z urzędami, ale też seniorom między sobą. Wspieramy seniorów tym bardziej, że są ważną częścią życia społecznego i gospodarczego – zaznacza.
Świętokrzyskie jest województwem, które najszybciej się starzeje. W woj. świętokrzyskiem na 100 osób w wieku od 15 do 64 roku życia przypada aż 35 osób po 60. roku życia. Średnia krajowa to 30.