Od 1 kwietnia wchodzi w życie Krajowa Sieć Onkologiczna. Jej priorytetem jest zapewnienie każdemu pacjentowi niezależnie od miejsca zamieszkania kompleksowej opieki opartej o jednakowe standardy i wysoką jakość.
Prof. Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii podkreślił na antenie Radia Kielce, że to długo oczekiwana zmiana w leczeniu.
– Leczenie staje się coraz bardziej skomplikowane. Szczególnie dla chorych, którzy mogą czuć się zagubieni. Dlatego taka pomoc jest nieodzowna, aby jak najszybciej przeprowadzić chorego przez całą diagnostykę – zaznacza.
ŚCO ma już doświadczenie w Krajowej Sieci Onkologicznej, ponieważ w szpitalu prowadzony był pilotaż programu.
– Poznaliśmy i poprawiliśmy wiele. Szczególnie jeśli chodzi o ścieżkę chorych. Mamy swoje doświadczenia i to w tej chwili procentuje, ułatwia organizację pracy, bo tak naprawdę Świętokrzyskie Centrum Onkologii taką pierwotną sieć, koordynacyjną opiekę już wdrożyło – zwraca uwagę.
Artur Kowalik dodaje, że Krajowa Sieć Onkologiczna zakłada też wprowadzenie elektronicznej karty diagnostyki leczenia onkologicznego e–DILO.
– To jest bardzo ważna rzecz, której nie ma w naszym kraju. Ścieżka leczenia pacjenta będzie gromadzona w elektronicznej sieci. Gdziekolwiek pacjent trafi, gdziekolwiek będzie się chciał leczyć, to każdemu lekarzowi łatwiej będzie zajrzeć w historię choroby, nawet na poziomie leczenia POZ – wyjaśnia.
Ustawa o KSO wprowadza również obowiązek prowadzenia systematycznej oceny satysfakcji pacjenta, co umożliwi wprowadzenie w razie potrzeby koniecznych poprawek do systemu.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii było projektowane na leczenie 300 pacjentów dziennie. Obecnie jest ich leczonych około 1500 każdego dnia.