Po raz szesnasty wręczono nagrody Świętokrzyskiego Racjonalizatora. Gala „Na styku nauki i biznesu” podsumowująca konkursu odbyła się w czwartek (27 marca) w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
W konkursie były dwie kategorie: – za patenty oraz za zgłoszone wynalazki. W tej drugiej kategorii Świętokrzyski Racjonalizator trafił między innymi do czteroosobowego zespołu profesora Michała Arabskiego z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz profesor Zuzanny Drulis-Kawy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Opracowali matrycę, która pomaga w wykorzystaniu bakteriofagów do leczenia. Jak tłumaczyła profesor Drulis-Kawa, medycyna wraca do stosowania wirusów w walce z lekoopornymi bakteriami.
– Fagi zostały odkryte na początku XX wieku, później zostały trochę zapomniane, bowiem upowszechniły się antybiotyki. Aktualnie powracamy do tego pomysłu, jako coś co może wspomóc tradycyjną terapię antybiotykową – powiedziała profesor Zuzanna Drulis-Kawa.
Rozwiązanie opracowane przez naukowców będzie można wykorzystać na przykład do stworzenia opatrunków przeciwbakteryjnych.
Konkurs Świętokrzyski Racjonalizator ma długą tradycję, bowiem został ustanowiony 28 września 2009 roku przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Dziś Grzegorz Socha, wicemarszałek województwa podkreślał znaczenie nagrodzonych osób dla rozwoju regionu.
– Jadąc tu przeczytałem definicję co to jest racjonalizator. Racjonalizator jest to taka osoba, która wdraża projekty ułatwiające pracę. Niezwykle się cieszę, że samorząd województwa świętokrzyskiego wspólnie z kieleckimi uczelniami wdrożył taki pomysł – stwierdził Grzegorz Socha.
Profesor Beata Wojciechowska, rektor UJK podkreśliła, że naukowcy jej uczelni od początku istnienia konkursu są w niego zaangażowani. – Przekłada się to nie tylko na rozwój badań, ale też rozwój regionu – oceniła.
W ramach wydarzenia zorganizowano też warsztaty dla studentów i doktorantów.
W ramach już XVI edycji Konkursu wpłynęły 22 zgłoszenia, z których 10 dotyczyło patentów, a 12 wynalazków. Komisja Konkursowa przyznała:
– pięć nagród za zgłoszone wynalazki;
– trzy nagrody główne i jedno wyróżnienie za zgłoszone patenty.

Nagrody za zgłoszone wynalazki:
1. Dr hab. Michał Arabski, prof. UJK, dr Monika Sikora, dr inż. Maria Wiśniewska-Wrona, dr hab. Zuzanna Drulis-Kawa, za zgłoszony przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, wynalazek pn.: Metoda syntezy i zastosowanie matrycy polimerowej do komponowania z preparatami bakteriofagów;
2. Dr hab. inż. Grzegorz Świt, dr inż. Anna Adamczak-Bugno, dr hab. inż. Aleksandra Krampikowska, prof. Pśk, mgr inż. Grzegorz Ordysiński, Tadeusz Furmański, Tomasz Brodnicki, Marcin Regulski, Marek Syrnik, za zgłoszony przez Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach we współpracy z Polską Spółką Gazownictwa Sp. z o.o., „cykl trzech wynalazków”, pn.: Sposób i urządzenia do przesyłania sygnałów akustycznych w badaniach układów podziemnych sieci gazowych;
3. Dr hab. inż. Paweł Zmarzły prof. PŚk, za zgłoszony przez Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach, wynalazek pn.: System docisku obrotowego do pomiaru drgań kulkowych łożysk tocznych;
4. Dr inż. Łukasz Nowakowski, dr inż. Michał Skrzyniarz, dr hab. inż. Sławomir Błasiak, prof. Pśk, dr inż. Piotr Kurp, dr hab. inż. Wojciech Depczyński, za zgłoszony przez Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach, wynalazek pn.: Drylownica do owoców, zwłaszcza wiśni;
5. Dr Stanisław Radoń, za: Endoprotezę stawu biodrowego.
Nagrody za patenty:
1. Dr hab. inż. Przemysław Buczyński, prof. PŚk, prof. dr hab. inż. Marek Iwański, dr hab. inż. Grzegorz Mazurek, z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, za: Spoiwo hydrauliczne do wytwarzania podbudowy drogowej, sposób otrzymywania spoiwa hydraulicznego do wytwarzania podbudowy drogowej oraz sposób wytwarzania recyklowanej podbudowy drogowej z zastosowaniem spoiwa hydraulicznego;
2. Przemysław Bokwa, Mariusz Łaskawski, Barbara Cichy, Andrzej Paszek, Jacek Kwiecień, z Kopalni Dolomitu S.A., za: Mineralny nawóz granulowany wieloskładnikowy oraz sposób wytwarzania mineralnego nawozu granulowanego wieloskładnikowego;
3. Jarosław Wójcik, Anna Wójcik-Misztal, Janusz Wójcik, z 3dArtech Sp. z o.o., za „cykl pięciu patentów”: Nowoczesne technologie budowlane, oparte na własnych konstrukcjach drukarek 3d, które umożliwiają tworzenie ustrojów akustycznych, aranżacji wnętrz oraz elewacji budynków.
Komisja konkursowa przyznała jedno wyróżnienie za patent. Otrzymali je dr inż. Grzegorz Witkowski, dr inż. Szymon Tofil, za zgłoszony przez Cleanmatik Sp. z o.o., patent pn.: Głowica skanująca.