– Naukowcy w Polsce są oceniani za swoją działalność na podstawie nadmiernie sformalizowanego i rozbudowanego systemu. Mniej wykonuje się badań naukowych, a większą wagę przywiązuje się do zdobywania punktów za różnego rodzaju publikacje naukowe – mówił w Kielcach Andrzej Szeptycki, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Ma się to w przyszłości zmienić. Prace już trwają. – W ramach programów ramowych, czyli specjalnych, unijnych programów na rzecz nauki, są specjalne środki przeznaczone także dla Polski – dodaje minister. – Polscy naukowcy potrafią pozyskać coraz więcej środków z tych programów, natomiast w dalszym ciągu pozyskują ich mniej na jednego mieszkańca, niż w krajach Europy Zachodniej. Chodzi nam także o to, by przy okazji polskiej prezydencji w UE szukać na gruncie europejskim, ale także na gruncie krajowym, środków, które nie są formalnie przypisane do nauki, natomiast mogłyby być wykorzystywane na zadania z zakresu badań i rozwoju – tłumaczy wiceminister.
Podczas spotkania poruszano także temat płatnych studiów.
– W Polsce studia są bezpłatne i nie ma żadnych planów, by zmieniać ten status. Wprowadzenie studiów płatnych byłoby tragedią. Nikt realnie nie myśli o tym, by studia w Polsce były płatne – mówi poseł Rafał Kasprzyk z Polski 2050 odpowiadając na pomysły popierane przez kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena.
Andrzej Szeptycki, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego spotkał się z dziennikarzami podczas śniadania prasowego zorganizowanego przez posła Rafała Kasprzyka z Polski 2050.