Eksperci między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i Argentyny biorą udział w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej potrzebom nauczycieli, która rozpoczęła się w czwartek (3 kwietnia) w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.
Profesor Agnieszka Szplit z wydziału Pedagogiki i Psychologii UJK mówi, że tematem wykładów i warsztatów są zarówno potrzeby zawodowe jak i osobiste nauczycieli. Problemy są bardzo różne od niskich zarobków, po brak możliwości rozwoju.
– Chcielibyśmy zwrócić uwagę na potrzeby na przykład rozwoju związanego z dużą dynamiką zmian społecznych i technologicznych. Chcemy też zwrócić uwagę na potrzebę rozwoju w kierunku inkluzywności i potrzebę włączania różnych naszych uczniów, studentów i pracowników – tłumaczy profesor Agnieszka Szplit.
Profesor Tomasz Huk, śląski wicekurator oświaty podkreśla fakt, że organizowana w UJK konferencja jest międzynarodowa co pozwala poznać problemy trapiące nauczycieli w innych krajach.
– Ciekawi mnie spojrzenie osób z zagranicy na edukację nauczycieli. Porównanie trendów dominujących w Polsce z trendami zagranicznymi jest ważne dla rozwoju edukacji i zmiany podejścia do kształcenia nauczycieli – mówi.
Niskie zarobki nauczycieli zaczynających pracę w szkole są głównym problemem zniechęcającym młodych ludzi do tego zawodu, ale są też inne przyczyny – uważa profesor Bogusław Śliwerski z Uniwersytetu Łódzkiego. Wymienia między innymi ograniczenie autonomii nauczycieli. – Robił to poprzedni rząd przez 8 lat, ale obecne ministerstwo edukacji narodowej również chce wiele rzeczy nauczycielom narzucać – tłumaczy.
Profesor Bogusław Śliwerski podkreśla, że niezadowolony ze swojej pracy nauczyciel, to również niezadowolony uczeń. Są na to dowody. – Badania PISA z 2022 roku pokazują, że polska młodzież jest na ostatnim miejscu jeżeli chodzi o zadowolenie z edukacji szkolnej – mówi. Efektem niskich zarobków i pozostałych problemów jest coraz mniejsza liczba młodych osób chcących pracować w szkole.
– Nie mamy właściwie naboru na studia pedagogiczne – myślę o wczesnej edukacji, która jest fundamentem dla całego systemu szkolnego. Nie ma też zainteresowania na innych kierunkach przygotowujących do zawodu nauczycielskiego – mówi profesor Bogusław Śliwerski.
Konferencja „Identyfikowanie i rozwiązywanie potrzeb nauczycieli – dyskursy współczesności” potrwa dwa dni.