Osoby, które chcą zagłosować w wyborach prezydenckich 18 maja 2025 roku w innym miejscu niż to, w którym są zameldowane, powinny jak najszybciej złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Można to zrobić od 4 kwietnia do 15 maja.
Prawo głosowania mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, mówi dyrektor kieleckiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego, Adam Michcik
– Głosować można w obwodach głosowania utworzonych w kraju, za granicą i na polskich statkach morskich. Głosowanie w kraju zasadniczo odbywa się w miejscu stałego zamieszkania dla tych wyborców, którzy są zameldowani na pobyt stały na obszarze danej gminy. Jeśli chcemy zagłosować w innym miejscu i wiemy, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów, musimy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Można to zrobić w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy właściwego dla tego obwodu głosowania lub w postaci elektronicznej, przy użyciu usługi na stronie internetowej gov.pl – wyjaśnia.
Wyborca, który zmienił miejsce głosowania, zostanie skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty. W przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów) wyborca może również po dniu pierwszego głosowania (po tzw. I turze wyborów) złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania, najpóźniej do dnia 29 maja 2025 r.
Wyborcy, którzy złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania, będą ujęci w tym samym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów).
W przypadku osób, które często się przemieszczają i nie wiedzą, gdzie będą w dniu wyborów najlepiej będzie pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, dodaje Adam Michcik
– Zaświadczenie o prawie do głosowania odbiera za pokwitowaniem osobiście wyborca, albo przez upoważnioną pisemnie osobę w urzędzie, w którym złożył wniosek. Udogodnieniem i nowością od tego roku jest to, że wniosek o wydanie zaświadczenia może być złożony w dowolnie wybranym urzędzie w kraju. Przykładowo – wyborca, który jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w Kielcach, a jest na wyjeździe w górach, to może w tamtym urzędzie również takie zaświadczenie o prawie do głosowania pobrać. Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, czyli nie głosuje w swojej macierzystej gminie, może otrzymać takie zaświadczenie również od dzisiejszego dnia (4.04), do 15 maja. Otrzyma dwa zaświadczenia na pierwsze i od razu ewentualne ponowne głosowanie. Z takim zaświadczeniem może głosować w dowolnie wybranym obwodzie, nie tylko w kraju, ale również za granicą – dodaje Michcik.
Tradycyjnie jest też grupa, która będzie korzystać z opcji i możliwości głosowania w obwodach odrębnych (np. osoby, które trafiły do szpitala, więźniowie w zakładach karnych). Tam są wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów i tam zostaną utworzone obwody głosowania w najbliższych wyborach – tłumaczy.
W przypadku głosowania za granicą, głosować mogą Polacy, którzy mieszkają tam na stałe, albo mieszkają w Polsce, a przebywają czasowo za granicą – na przykład na wakacjach. Żeby wziąć udział w głosowaniu, powinni złożyć konsulowi wniosek o ujęcie w spisie w obwodzie głosowania utworzonym za granicą najpóźniej do 13 maja. Mogą to zrobić w postaci papierowej, przy użyciu usługi e-wybory, mogą również skorzystać z poczty elektronicznej konsula, składając wniosek opatrzony własnoręcznym podpisem w formie skanu. Mogą też, jeżeli na dzień dzisiejszy są na terenie Polski, wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania i z tym zaświadczeniem głosować w dowolnie wybranym obwodzie za granicą. Liczbę i miejsca obwodów zagranicznych wskaże minister spraw zagranicznych, więc trzeba poczekać na jego rozporządzenie w tej sprawie.
Szczegółowe informacje na temat głosowania na terenie Polski dostępne są na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.
https://wybory.gov.pl/prezydent2025/pl/pkw_aktualnosci/66686
Głosować można także za granicą i na polskich statkach morskich.