Dziewięć koncertów symfonicznych, trzy familijne, adresowane do najmłodszej widowni i dwa kameralne dla miłośników nieco mniejszych składów instrumentalnych – tak w liczbach wygląda najbliższy kwartał w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Pierwszym wydarzeniem będzie koncert symfoniczny pod hasłem „Barwy romantyzmu”. Szef kieleckiej orkiestry, Jacek Rogala wyjaśnia, że w ten sposób rozpocznie się ostatni kwartał tego sezonu artystycznego, który zahacza o jubileusz 80-lecia Filharmonii Świętokrzyskiej i 125-lecie tradycji wykonywania muzyki symfonicznej w Kielcach.
– Jak zwykle prezentujemy bardzo różnorodną ofertę, obejmująca muzykę od wczesnego klasycyzmu, a nawet od baroku, aż po dzieła XX-wieczne, takich kompozytorów jak Paweł Łukaszewski. Po drodze różnorodne oblicza muzyki klasycznej, muzyki romantycznej, nie tylko w wydaniu symfonicznym, ale również kameralnym – wymienia.
Oprócz koncertów, będą także inne wydarzenia, na które już dziś zaprasza Jacek Rogala.
– Będziemy brać udział w konkursie pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego, organizowanym przez Zespół Szkół Muzycznych w Kielcach. Ogłosimy konkurs kompozytorski, związany z obchodami Roku Stefana Żeromskiego i w przerwach naszych wydarzeń będziemy namawiali państwa do oglądania interesujących wystaw, w tym wystawy jubileuszowej – zaznacza.
Najbliższe wydarzenie to koncert, który odbędzie się w piątek, 4 kwietnia, o godz. 19.00. Wystąpi młoda solistka, Gabriela Graboń, która będzie grać na skrzypcach, choć jest również altowiolistką.
– Ukończyła studia w Akademii Łódzkiej u prof. Łukasza Błaszczyka, studiowała też w konserwatorium w Holandii. Obecnie znów jest studentką, ale właśnie gry na altówce. Na swoim koncie ma ok. 70 konkursów o międzynarodowej lub ogólnopolskiej randze. Ostatnio zdobyła pierwszą nagrodę i trzy nagrody specjalne na IV Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie. Jej zaproszenie jako solistki jest naszą, filharmoniczną nagrodą w tym konkursie. Wykona Koncert skrzypcowy d-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, nieco zapomniany, bardzo rzadko grywany, więc to będzie pewnego rodzaju smaczek – dodaje dyrektor.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi również mody dyrygent, Piotr Bywalec. Jacek Rogala przypomina, że muzyk w tym roku pełni rolę dyrygenta-rezydenta.
– To jest Program Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, który polega na tym, że ten młody dyrygent, jeszcze student dyrygentury, asystuje mistrzom, prowadzi dla nich próby sekcyjne, rozczytuje materiał z orkiestrą, konsultuje się z tymi mistrzami, a potem samodzielnie przygotowuje dwa koncerty symfoniczne. Oba będą w tym kwartale. Pierwszy właśnie w piątek – zapowiada.
Piotr Bywalec pochodzi z Katowic, jest synem dyrygenta, związanego z Orkiestrą Muzyki Nowej w Katowicach. Oprócz tego, że studiuje dyrygenturę pod kierunkiem Marka Pijarowskiego, jest również skrzypkiem, organistą.
Orkiestra pod batutą Piotra Bywalca rozpocznie koncert Polonezem koncertowym A-dur Stanisława Moniuszki. Natomiast w drugiej części zabrzmi muzyka incydentalna, ilustracyjna, baletowa, czyli uwertura do dramatu muzycznego „Rosamunda księżniczka Cypru” op. 26 Franza Schuberta.
Koncert „Barwy romantyzmu” odbędzie się w piątek, 4 kwietnia, o godz. 19.00.