Teatr szkolny to idea, którą od lat promuje Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dziś (środa, 9 kwietnia) w Wojewódzkim Domu Kultury odbyło się podsumowanie kolejnej edycji projektu „Teatr Działa”.
W tym roku projekt poświęcony jest II wojnie światowej. Inspiracją dla organizatorów i szkolnych teatrów uczniowskich był pamiętnik Dawida Rubinowicza, żydowskiego chłopca z Krajna, który oczami dziecka opisywał niemiecką okupację i represje.
W projekcie uczestniczyli między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej w Morawicy, Zuzia, Amelka i Mateusz. Jak mówią, granie na scenie potrafi nauczyć wielu ważnych rzeczy.
– To jest nasze hobby, robimy to z pasją i przyjemnością – twierdzi Amelia. Mateusz podkreśla, że zajęcia teatralne uczą jak się wypowiadać, pozwalają też oswoić stres.
– Najbardziej lubię kiedy możemy przekazać na scenie ważną historię. Taki był nasz ostatni spektakl, o Holokauście. Pokazuje najwrażliwsze chwile naszej historii – podkreśla Zuzia.
Podczas wydarzenia nauczyciele świętokrzyskich szkół wystawili spektakl pod tytułem „Zabawy”, inspirowany pamiętnikiem Dawida Rubinowicza. Wyreżyserowała go Izabela Kaleta ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Anita Koniusz, członek zarządu województwa uważa, że poruszanie przez szkolne teatry tematów patriotycznych jest potrzebne, zwłaszcza w kontekście toczącej się za naszymi wschodnimi granicami wojny.
Zaangażowanie uczniów w przygotowanie spektakli związanych z losem dzieci podczas II wojny światowej docenia również dr Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
– Opowiadamy historię najnowszą przez pryzmat dzieci. Jesteśmy szczęściarzami, że mamy w województwie świętokrzyskim tak ambitną i tak dojrzałą młodzież, która potrafi się z takimi projektami mierzyć i w sposób interesujący, szlachetny i godny upamiętniać zarówno ofiary okupacji niemieckiej jak i ofiary okupacji sowieckiej – uważa historyk.
W projekcie „Teatr Działa” brało udział siedem szkół z naszego województwa.