Pacjenci, którzy rozpoczynają leczenia onkologiczne wymagają również rehabilitacji. Jednak nie wszyscy chorzy leczeni z powodu różnych nowotworów decydują się na jej podjęcie.
Tymczasem dr n. med. Anna Opuchlik, kierownik Zakładu Rehabilitacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii podkreśla, że rehabilitacja jest integralną częścią procesu leczenia.
– W naszym gabinecie fizjoterapeuta przeprowadza ocenę stanu pacjenta, określa jego potrzeby i zaleca odpowiednie ćwiczenia ruchowe. Dzięki temu chory może lepiej przygotować się funkcjonalnie i wydolnościowo do właściwego leczenia, co pomaga łagodniej je przejść – wyjaśnia Anna Opuchlik.
Podobne działania podejmują również psycholog i dietetyk.
– Specjalista ds. zdrowia psychicznego ocenia, czy pacjent zachowuje równowagę emocjonalną, czy też potrzebuje dodatkowego wsparcia. Dietetyk natomiast kontroluje masę ciała, analizuje stan odżywienia i proponuje zmiany w jadłospisie – dodaje.
W czwartek (9 kwietnia), w sali obsługi klienta przy al. IX Wieków Kielc, odbyło się wydarzenie mające na celu zwiększenie wiedzy na temat znaczenia rehabilitacji w leczeniu nowotworów. Inicjatywa została zorganizowana przez świętokrzyski oddział NFZ, przy współpracy z Krajową Izbą Fizjoterapeutów.
Uczestnicy spotkania mogli m.in. zmierzyć poziom cukru i kwasu moczowego we krwi, nauczyć się samobadania piersi i jąder przy użyciu fantomu oraz poznać szczegóły programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia.