Kiedyś miało być lotnisko. Później tereny inwestycyjne. Teraz ponad 500 ha gruntów w Obicach należących do Kielc ma trafić na sprzedaż. Wcześniej jednak ratusz chce wybudować drogę dojazdową do terenów położonych w gminie Chmielnik i Morawica. Kolejnym krokiem będzie ich uzbrojenie i dopiero sprzedaż.
Łącznie w posiadaniu Kielc znajduje się obecnie ponad 500 ha gruntu, w tym 300 ha to zwarte obszary, które miały zostać przeznaczone pod rozwój terenów inwestycyjnych.
Łuksza Syska, zastępca prezydenta Kielc zapewnia, że temat terenów w Obicach jest nadal ważny dla władz Kielc. Jednocześnie przyznaje, że ratusz mimo planów przyciągnięcia zewnętrznego kapitału nie zamierza prowadzić własnych inwestycji na tym obszarze. Teraz głównym celem jest podniesienie wartości gruntów by je następnie sprzedać z zyskiem.
– W budżecie od kilku lat figuruje pozycja dotycząca przychodów ze sprzedaży terenów w Obicach i Grabowcu. Kluczowe jest to, aby odbyło się to najkorzystniej dla miasta. To znaczy, aby to nie były działki rolne z planem zagospodarowania pod lotnisko, ale tereny inwestycyjne z przeznaczeniem pod działalność przemysłową. Być może posiadające częściowo drogi lub koncepcję na ich powstanie. Każde z takich działań, nawet przyjęcie projektu konkretnej drogi powoduje, że wartość tych działek rośnie – tłumaczy.
Łukasz Syska stwierdza, że w przypadku budowy na tym obszarze dużych zakładów produkcyjnych Kielce i tak nie miałyby z tego tytułu korzyści, ponieważ wpływy z podatku od nieruchomości i podatku dochodowego trafiałyby do gminy Chmielnik i Morawica.
– Podatek dochodowy trafia do gminy, w której zarejestrowana jest firma. W praktyce przewidujemy, że w Obicach będą powstawać średnie i duże zakłady dające zatrudniające powyżej 100 osób. Dlatego w zdecydowanej większości przychody z podatku dochodowego i tak nie zasiliłyby budżetu Kielc – wyjaśnia zastępca prezydenta.
Na razie trudno określić jaka branża mogłaby lokalizować swoje zakłady na terenach w Obicach. Łukasz Syska nie wyklucza, że z uwagi na położenie i dostępny obszar mogłyby to być przedsiębiorstwa zajmujące się przemysłem zbrojeniowym oraz logistyką.
Przez ostatnie lata pomysłów na zagospodarowanie tego obszaru było wiele. Żaden jednak nie doszedł do skutku. Ostatnio pojawiały się informacje, że Obicami jest zainteresowane Ministerstwo Obrony Narodowej. Jednak i w tym przypadku też zabrakło konkretów. Obecnie prowadzone są m.in. rozmowy z Ministerstwem Nieruchomości Korei Południowej, które reprezentuje inwestorów z tego kraju.
– Wstępne zainteresowanie jest, ale jest też świadomości ile jeszcze pracy należy wykonać aby te tereny mogły być otwarte na duży biznes. Równolegle chcemy rozmawiać z Polską Agencją Inwestycji i Handlu żeby ten w miarę jednorodny obszar, unikalny w skali Polski, a być może w skali Europy Środkowej, promować na poziomie krajowym – dodaje.

Łukasz Syska podkreśla, że nawet w przypadku znalezienia firm zainteresowanych inwestycjami w Obicach realizacja pierwszych projektów mogłaby rozpocząć się w perspektywie kilku lat, czyli w kolejnych kadencjach. Przypomina przy tym, że w toku rozmów prowadzonych ze Świętokrzyskim Wojewódzkim Zarządem Dróg oraz z władzami gminy Morawica i Chmielnik udało się wybrać wariant drogi, która ma pomóc w skomunikowaniu tego terenu z resztą województwa. Zgodnie z szacunkami budowa drogi wojewódzkiej na odcinku Obice-Piotrkowice ma kosztować niemal 100 mln zł.
Planowana trasa szybkiego ruchu która docelowo połączy drogę krajową numer 73 z drogą wojewódzką numer 766. Jej długość ma wynieść 5,6 km.
– Zgłosiliśmy już wnioski do planów ogólnych w gminie Chmielnik i Morawica o zmianie przeznaczenia tej strefy na przemysłową. Równocześnie z gminami z kieleckiego obszaru funkcjonalnego wystąpiliśmy do marszałka województwa o wprowadzenie modyfikacji w planie zagospodarowania województwa i wykreślenie funkcji lotniska na tym obszarze – mówi zastępca prezydenta.
Aktualnie wartość terenów inwestycyjnych w Obicach jest szacowana na 90 mln zł. Jaka będzie po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego i budowie niezbędnej infrastruktury? Tego na razie nie wiadomo. Pierwsze modyfikacje w planach zagospodarowania przestrzennego, a co za tym aktualizacji wartości terenów w Obicach należy spodziewać się w przyszłym roku.
Przypomnijmy, że decyzja o budowie w Obicach Regionalnego Portu Lotniczego zapadła w 2005 roku, za kadencji Wojciecha Lubawskiego. Lotnisko miało powstać w obrębie sołectwa Obice w gminie Morawica i sołectwa Grabowiec w gminie Chmielnik. Mimo wielu lat przygotowań i dyskusji inwestycja nigdy nie doszła do skutku. W związku z tym w 2019 roku, jeszcze za zarządów Bogdana Wenty zdecydowano, by grunty przeznaczyć na cele inwestycyjne.