„Bezgłośny krzyk #pomóż w kryzysie”, pod takim hasłem w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach odbyło się wydarzenie, podczas którego młodzież opowiadała o swoich trudnych, czasem wręcz traumatycznych przeżyciach.
Młodzi ludzie przygotowali plakaty i nagrali film pokazujących trudności, z jakimi mierzy się obecnie młodzież.
W projekcie udział wzięła m.in. Wiktoria.
– W mojej rodzinie panowały trudne relacje, dodatkowo ze strony rówieśników spotykałam się z hejtem. Wyśmiewali mnie za mój wygląd. Przez to popadłam w depresję i bulimię. Dopiero w szkole średniej to się zmieniło. Moje nauczycielki i wychowawczyni wyciągnęły do mnie pomocną dłoń. Powiedziałam im o tym, co czuję, co się dzieje u mnie w domu. Pomogły, teraz żyję w spokojnym i bezpiecznym domu – przyznała Wiktoria.

Joanna Nathali, koordynatorka wydarzenia, nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach, mówi że projekt miał na celu pokazanie młodym ludziom, że w trudnych chwilach nie są sami, że po pomoc mogą się zwrócić chociażby do nauczycieli.
– Przypuszczam, że większość naszych uczniów boryka się z większymi lub mniejszymi problemami. Są one związane głównie z wygórowanymi oczekiwaniami, które się przed nimi stawia. To także brak akceptacji, tolerancji ze strony innych. Te problemy mogą również wynikać z bezrefleksyjnego podejścia rodziców do ich problemów, którzy zakładają, że prawdziwe problemy zaczynają się w dorosłości. Tak nie jest, młodzi ludzie mają swoje problemy – dodała Joanna Nathali.
– Szkoła jest nie tylko od tego, by uczyć, ale także jej zadaniem stworzenie uczniom bezpiecznej przestrzeni i reagowanie w sytuacji, gdy komuś dzieje się krzywda – podkreśliła podczas spotkania Agata Wojda, prezydent Kielc.

– Młodzi ludzie bardzo odważnie mówili dziś przed swoimi rówieśnikami o swoich problemach, że byli hejtowani, wyśmiewani. Odważyli się podzielić się swoimi trudnymi przeżyciami, które niestety ale jeszcze często zamiata się pod dywan. To bardzo ważne, by gdy ktoś jest krzywdzony nie pozostawał sam, a szukał pomocy – dodała Agata Wojda.
Na zakończenie spotkania uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie otrzymali pamiątkowe statuetki.