20 ibisów szkarłatnych zamieszkało w ogrodzie zoologicznym w Lisowie. Ptaki przyjechały z Zoo Odense w Danii. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie zasiedla rozlewiska rzek, bagna oraz zarośla mangrowe.
Jak informuje Paweł Zawadzki właściciel placówki, ibisy szkarłatne zamieszkały w nowo wybudowanej przestronnej wolierze.
– Ciekawostką jest fakt, że kiedy ptaki te wykluwają się ich upierzenie jest ciemne, prawie czarne. Dopiero później z czasem kolor ten zmienia się na płowy i wreszcie na piękny szkarłatny. Ibisy potrzebują stałego dostępu do wody, ponieważ zażywają kąpieli, a także lubią brodzić. Z tego względu w centralnej części woliery znajduje się oczko wodne. Jeśli chodzi o dietę to stanową ją specjalny granulat dedykowany tym ptakom oraz świeże ryby. Ibisy, które przyjechały z Danii dołączyły do pięciu ptaków, które mieliśmy w naszym zoo już wcześniej oraz siedmiu niedawno zamieszkałych w naszej placówce a pochodzących z ogrodu z Dortmundu – zaznacza.

Paweł Zawadzki podkreśla, że mieszkańcy zoo w Lisowie już czują wiosnę, a szczególnie można to zaobserwować u ptaków, które śpiewają i rozpoczęły gody.
– W momencie kiedy zrobiło się cieplej i słońce mocniej świeci, to zarówno ptaki zamieszkujące w naszym zoo, jak i te dziko żyjące pięknie śpiewają. Te trele są najbardziej intensywne we wczesnych godzinach porannych, a także wieczorem. W sposób widoczny gody można zaobserwować u pawi, które przestępują z nogi na nogę i rozpościerają długie pióra ogona w wachlarz i spacerują dumnie go prezentując. Oczywiście nie brakuje nawoływania i tańców godowych – wyjaśnia.
Właściciel dodaje, że w związku z wyższymi temperaturami u niektórych gatunków rozpoczęła się wymiana sierści.
– Najbardziej jest to widoczne u jeleni milu i barasingów u których zimowa sierść jest wypierana przez tę letnią o barwie bardziej intensywnej. Niebawem rozpocznie się linienie u wielbłądów, które w pewnym momencie będą całkiem pozbawione sierści.
Ogród Zoologiczny Leśne Zacisze przynależy do Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów i jest jedyną taką placówką w województwie świętokrzyskim. Można tu zobaczyć ponad 120 gatunków zwierząt z sześciu kontynentów.