Policja z roku na rok ma coraz bardziej nowoczesny sprzęt, jednak rola czworonożnych funkcjonariuszy jest niezastąpiona. W województwie świętokrzyskim 30 psów pełni etatową służbę.
Nadkomisarz Tomasz Gonciarz, specjalista ds. kynologii policyjnej z Komedy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że nie każdy pies może pracować w policji. Musi przejść badania lekarskie i odpowiednie testy. Zwierzęta sprawdzane są między innymi pod kątem pracy węchowej, podejmowania tropu człowieka, oraz umiejętnego ataku na pozoranta. Szkoleniem psów policyjnych zajmuje się Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.
– Podczas badania sprawdzana jest budowa psa, jego stawów i kręgosłupa. Pies policyjny musi być podatny na tresurę i reagować na komendy. Czworonogi ze służby patrolowej muszą także umieć obronić swojego opiekuna i być odporne na strzały czy hałas.
Największą grupę stanowią psy patrolowo-tropiące. Służą do tropienia śladów ludzkich czy zabezpieczenia imprez masowych. Tomasz Gonciarz mówi, że zakres działania policyjnych psów jest szeroki.
– Mamy też psy szkolone do wyszukiwania narkotyków i materiałów wybuchowych. W grudniu ubiegłego roku zakończył szkolenie pies służący do wyszukiwania zapachów ludzkich. Od stycznia pracuje przy wyszukiwaniu zwłok- informuje.
Osoby pracujące z psami muszą być wrażliwe, odpowiedzialne i opiekuńcze. Przewodnik musi wiedzieć, że pies jest przede wszystkim jego partnerem na służbie, którego cechuje bezinteresowne oddanie, lojalność i gotowość do niesienia pomocy.

Sierż. sztab. Jacek Talaska od 4 lat jest przewodnikiem Pulera, psa patrolowo-tropiącego.
– Puler jest owczarkiem niemieckim. Posiada idealne predyspozycje fizyczne i psychiczne. Psy tej rasy są bardzo lojalne i inteligentne ale też szybko się uczą – zaznacza.
Jak zaznacza trening trwa kilka lat. – Psy uczone są chodzenia przy nodze, siadania, warowania, ale także pokonywania specjalnego toru przeszkód z kładkami i tunelami, które mogą napotkać w codziennej służbie.
Puler posiada wiele sukcesów. – Zatrzymaliśmy m.in. sprawcę włamania. Po dotarciu na miejsce pies po znalezieniu śladów doprowadził do innej posesji, w której znajdował się sprawca z łupami. Kolejnym sukcesem było odnalezienie starszej osoby, która w godzinach nocnych wyszła z domu. Wychłodzona trafiła do szpitala – dodaje policjant.
Jak informuje nadkomisarz Tomasz Gonciarz, policyjny pies może przejść na emeryturę po ukończeniu 9. roku życia.
– Kiedy pies jest zdrowy, uzyskuje co roku atest dopuszczający do służby na określony czas.
Psy służbowe po przejściu na emeryturę pozostają na utrzymaniu kierownika jednostki organizacyjnej, do której były przydzielone. Pierwszeństwo opieki nad psem służbowym mają dotychczasowi opiekunowie.
– W sytuacji, kiedy mojemu psu stan zdrowia nie pozwoli pracować to przejdzie na emeryturę. Nie wyobrażam sobie, by przekazywać go innej osobie. Puler zostanie ze mną w domu. Jestem do niego bardzo przywiązany, z resztą nie tylko ja, ale domownicy, znajomi .
Psi funkcjonariusze są doceniani także w innych służbach, np. w straży granicznej, służbach celnych czy w wojsku.