Kilkuset wiernych przeszło we wtorek (15 kwietnia) ulicami Kielc w tradycyjnej miejskiej Drodze Krzyżowej.
Nabożeństwo, jak co roku, rozpoczęło się na placu świętego Wojciecha. Rozważania zostały przygotowane przez grupy duszpasterstwa akademickiego i duszpasterstwa młodzieży. Całości towarzyszyło hasło: „Krzyż Jezusa źródłem nadziei na pojednanie i uzdrowienie”.
Pomysłodawcą wydarzenia, które już od 25 lat odbywa się w Kielcach, jest biskup Marian Florczyk. Jak mówił, zależało mu, aby podczas nabożeństwa podążać przez wyjątkowe miejsca, związane z miastem.
– Ta trasa została tak wybrana, żebyśmy zatrzymywali się np. tam, gdzie kiedyś mieściło się getto i inne szczególne miejsca w historii Kielc. Droga Krzyżowa ma coś ze sztuki. Są stacje, są wspólne rozważania i akcent religijny. To się wszystko sprawdziło i jest zapotrzebowanie. Bardzo chciałbym, żeby pamiętano o tej historii, która jest historią piękną, ale też bardzo często bolesną – podkreślił.

Jedną z uczestniczek była pani Anna. Jak zaznaczyła, w nabożeństwie uczestniczy od początku i jest to dla niej przede wszystkim duże przeżycie religijne.
– Każdemu bym poleciła uczestnictwo w Drodze Krzyżowej, bo to jest naprawdę coś wspaniałego, przeżycie, którego nie da się opisać. Ludzie jednoczą się z Bogiem. To tak, jakby Duch Święty wstępował w nas wszystkich i nas napełniał. Aż ciarki przechodzą. Ciężko opowiedzieć to słowami, to trzeba to przeżyć – przekonywała.
Jak co roku, w nabożeństwie licznie uczestniczyli przewodnicy świętokrzyscy. Marcin Sołtys, prezes Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK Bartek w Kielcach przypomniał, że honorowym przewodnikiem świętokrzyskim jest święty Jan Paweł II.
– To dla nas wielkie wyróżnienie. Papież odbierając godność przewodnika w Masłowie, powiedział: kimże jest papież, jak nie przewodnikiem po drodze krzyża świętego. My, jako przewodnicy, też staramy się tę tradycję pielęgnować. Utożsamiamy się i z miastem, i oczywiście z Górami Świętokrzyskimi. Od kilku lat niesiemy krzyż na jednej ze stacji. Sama nazwa wskazuje „świętokrzyscy” – od Świętego Krzyża. Utożsamiamy się z tym – podkreślił.
Na zakończenie nabożeństwa na placu świętego Jana Pawła II słowo pasterskie wygłosił oraz pobłogosławił uczestników biskup kielecki Jan Piotrowski.