Punkt konsultacyjny oraz telefon zaufania dla osób uzależnionych i współuzależnionych. To inicjatywa stowarzyszenia Abstynentów Kluby „Radość” w Końskich, która ma pomóc w walce z alkoholizmem. Inicjatywę dofinansują władze gminy.
Krystyna Sobczyńska prezes stowarzyszenia informuje, że wsparcie finansowe z Urzędu Miasta i Gminy w Końskich umożliwi prowadzenie telefonu zaufania.
– Ludzie pytają jak zacząć pracę z osobą uzależnioną, gdzie się udać, aby uzyskać pomoc. To są rozmowy bardziej informacyjne – zwraca uwagę
Będą też porady specjalistów. Przez telefon można też porozmawiać z psychologiem, który jest dostępny w poniedziałki od godziny 17.00 do 19.00, czy terapeutą uzależnień dyżurującym w środy od godziny 15.00 do 19.00. Osoby uzależnione czy ich bliscy otrzymują też harmonogram działania stowarzyszenia oferującego bezpłatną pomoc na miejscu.
– Jest terapeuta uzależnień Cezary Zieliński. Jesteśmy otwarci w poniedziałek, środę, czwartek i sobotę. Pomagamy każdemu, kto pomocy potrzebuje. To zarówno osoby uzależnione, jak i ich rodziny, czyli osoby współuzależnione – zaznacza Katarzyna Sobczyńska.
Oprócz punktu konsultacyjnego i telefonu zaufania kolejny projekt zakłada zagospodarowanie czasu wolnego dla osób uzależnionych i ich rodzin oraz propagowanie trzeźwego stylu życia. To m.in. spotkania społeczności klubowej, wyjazdy turystyczne i kulturalne, wycieczki na spotkania trzeźwościowe na Jasną Górę, czy do Lichenia, turniej brydża sportowego oraz rajdy rowerowe. Działania stowarzyszenia „Radość” to także profilaktyka dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Końskie, czyli spotkania i warsztaty mające na celu zapobieganie narkomanii. We wszystkich szkołach realizowany będzie też program „Bezpieczna sieć”.
W sumie stowarzyszenie otrzymało z budżetu miasta niemal 70 tys. zł.
Telefon zaufania: 41 202 00 56. Niebieska Linia: 728 458 243.