Film „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy zainauguruje dziesiątą edycję kieleckiego przeglądu filmowego „Historia w filmie”. Prezentacja odbędzie się we wtorek (22 kwietnia) o godz. 18.00 w kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Pokazy to wspólna inicjatywa Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Jak mówi Dariusz Skrzyniarz, rzecznik kieleckiej delegatury IPN, spotkania odbywają się raz w miesiącu.
– 12 ciekawych pozycji, cenieni twórcy, międzynarodowe koprodukcje, klasyka kina, ale także nowoczesność – tak w skrócie można opisać repertuar kolejnego Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie” – opisuje.
Dodaje, że nieprzypadkowo na otwarcie tej edycji został wybrany obraz „Katyń”.
– Ponieważ w kwietniu obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, a w tym roku mija 85 lat od tego ludobójstwa. Postanowiliśmy upamiętnić te ofiary nie tylko w taki sposób oficjalny, uroczystościami, ale także spotkaniem filmowym – tłumaczy.
Opowieść rozpoczyna się 17 września 1939 roku, kiedy oddziały Armii Czerwonej wkraczają na ziemie polskie. Polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli. Anna, żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie czeka na męża, a oczywiste dowody, ze został zamordowany przez Rosjan przyjmuje z niedowierzaniem. Żona generała w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Milczenie i kłamstwa na temat zbrodni także po wojnie rozrywają serce Agnieszki, siostrze pilota, który podzielił los pozostałych polskich żołnierzy. Jedyny ocalały to przyjaciel rotmistrza, Jerzy, który wstępuje do ludowego Wojska Polskiego.
Oferta filmowa na kolejne miesiące jest bardzo różnorodna, ale jak zaznacza Dariusz Skrzyniarz, łączy je temat.
– Wszystkie propozycje mają wspólny mianownik: nawiązują do historii Polski. Niektóre podejmują temat walki o niepodległość, inne opowiadają zawiłe losy Polek i Polaków z czasach PRL. Każdy pokaz poprzedzi krótka prezentacja filmu, przygotowana przez Marka Jończyka z kieleckiej delegatury IPN. W ten sposób chcemy pomóc widzom jeszcze lepiej zrozumieć to, co widzą na filmowym ekranie – tłumaczy.
Po seansie widzowie mogą wziąć udział we wspólnej dyskusji.
Wstęp wolny.
Program X Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie”:
22 kwietnia 2025 – „Katyń”, reż. Andrzej Wajda
6 maja 2025 – „Kulej. Dwie strony medalu”, reż. Xawery Żuławski
3 czerwca 2025 – „Mój Nikifor”, reż. Krzysztof Krauze
15 lipca 2025 – „Zakazane piosenki”, reż. Leonard Buczkowski
19 sierpnia 2025 – „Obywatel Piszczyk”, reż. Andrzej Kotkowski
9 września 2025 – „Pani od polskiego”, reż. Radosław Piwowarski
7 października 2025 – „Doppelganger. Sobowtór”, reż. Jan Holoubek
18 listopada 2025 – „Powidoki”, reż. Andrzej Wajda
16 grudnia 2025 – „1970”, reż. Tomasz Wolski
27 stycznia 2026 – „Przysięga Ireny”, reż. Louise Archambault
24 lutego 2026 – „Święty”, reż. Sebastian Buttny
24 marca 2026 – „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, reż. Dariusz Walasiuk