Co najmniej 8 mld zł rocznie traci gospodarka przez bezsenność i zły sen, na które skarży się ponad 40 proc. obywateli. Firmy cierpią, ponieważ znacznie obniża to produktywność pracowników – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.
Z badania przeprowadzonego przez UCE Research i platformę psychoterapii online ePsycholodzy.pl wynika, że 41,4 proc. dorosłych Polaków nie jest zadowolonych z jakości swojego snu.
– Źródła stresu są zróżnicowane – od presji zawodowej, przez sytuację rodzinną, aż po poczucie przeciążenia obowiązkami i brak czasu na odpoczynek. Chroniczne napięcie utrudnia zasypianie, powoduje częstsze wybudzenia i sprawia, że sen nie pełni funkcji regeneracyjnej – powiedział psycholog Michał Murgrabia, prezes platformy ePsycholodzy. pl.
„Rz” zwraca uwagę na szacunki mówiące, że straty gospodarki wynikające z tego zjawiska to ok. 8 mld zł rocznie.
– Straty te nie obejmują kosztów zastąpienia pracowników, procesów rekrutacyjnych, utraconych korzyści związanych z odejściem klientów, zatem zjawisko może mieć znacznie większą skalę. W USA łączne straty mogą sięgać nawet 1,4 bln dol. – informuje gazeta.
Sytuację pogarsza nadużywanie technologii.
– Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych to narastający problem cywilizacyjny, który będzie się pogłębiał wraz z coraz powszechniejszym dostępem do smartfonów i pracy zdalnej. Przeciętny Polak poświęca na social media niemal 1 godz. 54 min dziennie – podkreśliła dr Kinga Stopczyńska z katedry marketingu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.