Ogród zoologiczny w Lisowie, w gminie Morawica, wzbogacił się o nowych mieszkańców. Do grona zwierząt dołączyły pancernik włochaty oraz ostronos białonosy, które można już podziwiać w specjalnie przygotowanych dla nich wolierach.
Paweł Zawadzki, właściciel placówki, przypomina, że pancernik włochaty – przedstawiciel ssaków – w naturze zamieszkuje wschodnie zbocza peruwiańskich Andów.
– To nieduże zwierzę, osiągające wagę do 2 kilogramów. Jak wskazuje nazwa, ciało pancernika pokryte jest pancerzem, złożonym z 18 rzędów kostnych płytek. Doskonale kopie nory, w których spędza znaczną część czasu. Jego dieta obejmuje zarówno korzenie i rośliny, jak i drobne owady, larwy, a nawet padlinę. Przestrzeń zamieszkiwana przez pancernika pełna jest konarów drzew i kamieni, dlatego aby go dostrzec, czasem trzeba się zatrzymać na dłużej. Często przesiaduje w kopcach ziemi przypominających te tworzone przez krety – wyjaśnia Paweł Zawadzki.
Co ciekawe, pancerniki są świetnie przystosowane do życia pod ziemią. Specjalna błona w nosie chroni ich płuca przed dostaniem się ziemi lub piasku.
Drugim z nowych lokatorów ogrodu jest ostronos białonosy, zaliczany do rodziny szopowatych. Jak dodaje Paweł Zawadzki, zwierzę przyjechało do Lisowa z zoo w czeskim Libercu.
– Ostronosy w naturze zamieszkują busz i półpustynie Ameryki Środkowej. Choć przypominają nieco szopy, są od nich smuklejsze i mają dłuższe pyski. Ich umaszczenie jest brązowe, żółtobrązowe lub szaro-żółte, od spodu jaśniejsze, z charakterystycznym białym pyskiem. Prowadzą dzienny tryb życia. Samice żyją w grupach liczących około 25 osobników, natomiast samce dołączają do nich jedynie w okresie godowym. W ich diecie dominują małe bezkręgowce, ptaki i jaszczurki. Zdarza się również, że wykradają jajka z ptasich gniazd – tłumaczy.
W ogrodzie zoologicznym w Lisowie można obecnie zobaczyć ponad 120 gatunków zwierząt pochodzących z sześciu kontynentów.