W poniedziałek, 5 maja, upływa termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego w najbliższych wyborach prezydenckich. Z takiej możliwości skorzystać mogą osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym bądź umiarkowanym oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat.
Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, przypomina, że zgłoszenia należy dokonać u komisarza wyborczego, czyli w przypadku mieszkańców województwa świętokrzyskiego – w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.
– Zgłoszenie może być dokonane ustnie, na piśmie opatrzone własnoręcznym podpisem, elektronicznie przy uwierzytelnieniu usługi na stronie internetowej gov.pl, jak również telefonicznie. Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju. Zgłoszenie dotyczy także ewentualnego ponownego głosowania, a więc tzw. drugiej tury – tłumaczy.
Pakiet wyborczy zostanie doręczony najpóźniej 6 dni przed wyborami przez pracownika Poczty Polskiej. Po wypełnieniu dokumentów wyborca może je przekazać listonoszowi (jeśli tak ustalił przy odbiorze pakietu), zanieść na pocztę lub dostarczyć w dniu wyborów do lokalu wyborczego.
Adam Michcik informuje, że do 9 maja należy z kolei zgłosić chęć głosowania przez pełnomocnika. Z tej możliwości może korzystać ta sama grupa osób co w przypadku głosowania korespondencyjnego.
– W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub gminy, w której jest ujęty w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców – mówi.
Pełnomocnikiem może być inny wyborca. Aby zagłosować w czyimś imieniu musi on przekazać komisji wyborczej akt pełnomocnictwa.
Trzeba jednak pamiętać, że wyborcy, którzy zdecydują się głosować korespondencyjnie nie mogą korzystać z głosowania przez pełnomocnika i odwrotnie.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja.