Nowoczesny mobilny gabinet urologiczny – Urobus – został przekazany Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii. Zakup pojazdu sfinansowano w ramach programu „Profilaktyka świętokrzyskich pracowników”, który ma na celu poprawę zdrowia mieszkańców regionu i wydłużenie ich aktywności zawodowej.
– Projekt jest adresowany głównie do osób pracujących powyżej 45. roku życia. Od wielu miesięcy oczekujemy na decyzję Komisji Europejskiej, która umożliwi objęcie programem także osób od 40. roku życia. Urobus to innowacyjny na skalę Polski, ale również i krajów europejskich projekt o wartości blisko 80 milionów złotych. Sam zakup urobusa to koszt 850 tysięcy złotych – informuje marszałek województwa, Renata Janik.
Wicemarszałek Marek Bogusławski podkreśla, że pojazd został zaprojektowany z myślą o pełnej dostępności.
– Może funkcjonować przez cały rok – jest ogrzewany, a osoby z niepełnosprawnościami mogą wjechać do niego na wózku inwalidzkim. Mobilny gabinet urologiczny będzie służył głównie mężczyznom i skoncentrowany jest na profilaktyce nowotworów, w szczególności schorzeń prostaty, jąder oraz innych części układu moczowo-płciowego – wyjaśnia.

– W ramach projektu zdecydowaliśmy się na zakup urobusa, ponieważ nowotwór gruczołu krokowego zajmuje obecnie pierwsze miejsce pod względem zachorowalności wśród nowotworów litych u mężczyzn – mówi Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– W pierwszej dziesiątce wszystkich nowotworów występujących u mężczyzn znajdują się aż trzy nowotwory układu moczowo-płciowego: gruczołu krokowego, nerki oraz pęcherza moczowego. Kolejnym narządem narażonym na rozwój nowotworu jest jądro, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat – w okresie, gdy najmniej spodziewamy się choroby. Dlatego tak ważne jest dotarcie do pacjentów i wczesne rozpoznanie schorzenia, co daje największe szanse na całkowite wyleczenie – podkreśla.
Urobus będzie kierowany przede wszystkim do zakładów pracy na terenie województwa, a także do miejscowości, w których brakuje urologów. Pierwsze badania odbędą się 10 maja podczas wydarzenia „Białe Miasteczko”, które będzie zorganizowane na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Inicjatywa realizowana jest w ramach funduszy europejskich. Ze względu na duże zainteresowanie, konieczne będzie wcześniejsze umówienie wizyty.