Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy są chorzy onkologicznie – nie będą musieli czekać w kolejkach do rehabilitacji. Urząd marszałkowski, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Uzdrowisko Busko-Zdrój rozpoczyna projekt specjalnie do nich adresowany.
Naszym głównym założeniem jest zapewnienie pacjentom aktywnym zawodowo indywidualnie dobranej rehabilitacji. To chwila na którą długo czekaliśmy, mówi dyrektor ŚCO, prof. Stanisław Góźdź.
– Przez 30 lat bolało mnie, że nasi pacjenci dotknięci chorobą nowotworową nie mają dla siebie dedykowanej rehabilitacji. Pan Bóg stworzył człowieka do ruchu. My staramy się, żeby jak najkrócej leżał w łóżku, ale to przywrócenie jego sprawności fizycznej łączy się też z rehabilitacją psychiczną. Mimo wielu starań nie uzyskałem nigdzie odpowiedzi i zrozumienia, że naszym pacjentom w zależności od rodzaju nowotworu należy się odpowiednio dobrana rehabilitacja. Teraz się to zmieni – nasi pacjenci nie będą musieli stać w kolejce, żeby się dostać po paru miesiącach na leczenie rehabilitacyjne – wyjaśnia.
– Jak wiemy schorzenia onkologiczne w wielu sytuacjach były przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego zgodnie z rozporządzeniem z 2012 roku, a to nam daje furtkę, by jak najszybciej takim pacjentom pomagać – dodaje dyrektor pionu lecznictwa z Uzdrowiska Busko-Zdrój, Artur Duda.
Z projektu „Rehabilitacja pacjentów onkologicznych z terenu województwa świętokrzyskiego”, będą mogły skorzystać osoby aktywne zawodowo, mówi marszałek województwa Renata Janik.
– Pacjenci Świętokrzyskiego Centrum Onkologii ze zdiagnozowaną chorobą onkologiczną – zostaną zakwalifikowani do projektu przez ŚCO i będą rehabilitowani. Ważne, aby takie osoby chciały się utrzymać na rynku pracy. My im wychodzimy naprzeciw – opowiada.
Na rehabilitację będą się składać zabiegi fizjoterapeutyczne z zakresu kinezyterapii, masażu czy konsultacje dietetyczne wraz z opracowaniem planu żywienia. To także konsultacje psychologiczne, uwzględniające rodzaj nowotworu i stan zdrowia pacjenta. Dodatkowo, lekarz rehabilitacji medycznej skieruje najbardziej potrzebujących na 10 dniowe turnusy rehabilitacyjne. W ramach leczenia uzdrowiskowego dostępne będą ćwiczenia ogólnousprawniające, np. joga, nordic walking, zajęcia na basenie i warsztaty terapii zajęciowej.
Projekt rozpocznie się w lipcu tego roku i potrwa trzy lata. Skorzysta z niego 2 tys. pacjentów. Jego koszt to ponad 21 mln zł, z czego 19 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.