W Sądzie Najwyższym zarejestrowano trzy skargi na uchwałę PKW w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych; złożyli je pełnomocnicy trojga kandydatów na prezydenta: Karola Nawrockiego Marka Jakubiaka i Magdaleny Biejat – poinformował w środę (30 kwietnia) zespół prasowy SN.
Jak przekazał Maciej Brzózka z zespołu prasowego SN, na razie nie zostały wyznaczone terminy rozpoznania tych skarg.
Skargi odnoszą się do uchwały nr 165/2025 PKW z dnia 23 kwietnia 2025 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r.
O skardze pełnomocnika Nawrockiego informowali we wtorek posłowie PiS: Przemysław Czarnek oraz Andrzej Śliwka. „Tam jest kilka rzeczy i nieścisłości, które chcemy podnieść w naszej skardze do SN, natomiast dwie w naszym przekonaniu są najważniejsze” – informował wtedy Czarnek.
Pierwsza „absurdalna” – jak ocenił Czarnek – interpretacja dotyczy kolejek ustawiających się poza lokalami wyborczymi po godz. 21. „Przepisy Kodeksu wyborczego jednoznacznie stanowią, że głosowanie odbywa się w godzinach od 7 do 21. Jednoznacznie również stanowią, że przewodniczący obwodowej komisji kończy prace i zamyka lokal komisji o 21.00. Jednoznacznie również wskazują, że głosować wyjątkowo po 21.00 mogą również ci wyborcy, którzy się zgłosili do lokalu komisji” – argumentował.
Jak dodawał, „nigdzie nie jest napisane w Kodeksie wyborczym, że mogą się ustawiać kolejki, które będą głosowały przez następne kilka godzin i te kolejki będą gdzieś pilnowane przez członków obwodowej komisji”. Jego zdaniem, owa interpretacja przepisów Kodeksu wyborczego to „całkowity absurd i rodzi to wiele wątpliwości, nieporozumień, również na tle tego, co się działo 15 października 2023 roku (podczas ostatnich wyborów parlamentarnych – PAP)”.
Jako drugą kwestię, w której sprawie zostanie złożona skarga do SN przez komitet wyborczy Karola Nawrockiego, Czarnek wskazał zapisy uchwały dotyczące obserwatorów społecznych. „Nie może być tak, jak przyjęła PKW, że obserwatorzy mogą zgłaszać się i mają uprawnienia tak samo jak mężowie zaufania, że mogą zgłaszać się do obwodowej komisji wyborczych, legitymując się wyłącznie skanem upoważnienia” – mówił.
W pozostałych dwóch skargach – jak wynika z informacji – zaskarżone zostały m.in. inne punkty uchwały PKW np. odnoszące się do mężów zaufania i obserwatorów.