W Brodach upamiętniono majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W środę (30 kwietnia) przypada 85. rocznica jego śmierci.
Miejscem spotkania była leśniczówka na Połągwi, gdzie 6 października 1939 roku Henryk Dobrzański zwycięsko wyszedł z potyczki z Niemcami. To jedyne miejsce w powiecie starachowickim, w którym legendarny major zaznaczył swój szlak bojowy.
Jak przypomina Grzegorz Bernaciak, kustosz Izby Tradycji w Brodach, kilka dni wcześniej rozegrała się bitwa pod Iłżą i Niemcy spodziewali się w okolicy małych oddziałów polskich. W tym czasie „Hubal” przedzierał się z kilkudziesięcioosobowym oddziałem z okolic Warszawy do Gór Świętokrzyskich.
– Z przekazów ustnych jest podejrzenie, że donos do komendy niemieckiej w Starachowicach złożyła polskojęzyczna właścicielka tartaku, z pochodzenia Niemka. Dobrzański nie chciał wdawać się w otwartą bitwę, a Niemcy, nie znając sił polskich, również nie rozpoczynali walki. Strzelanina rozpoczęła się przez przypadek, kiedy polski żołnierz przypadkowo strzelił podczas patrolu do nieprzyjaciela. Wymiana ognia trwała do zmroku. Oddział Dobrzańskiego nie poniósł żadnych strat, natomiast po stronie niemieckiej byli i zabici i ranni. Pod osłoną nocy hitlerowcy się wycofali, a major Henryk Dobrzański z podkomendnymi ruszył w stronę Krynek, gdzie przypadł następny nocleg – mówi Grzegorz Bernaciak. Dodaje, że kilka miesięcy później, 30 kwietnia 1940 roku major „Hubal” poległ bohaterską śmiercią w walce z Niemcami pod wsią Anielin, dotrzymując złożonego ślubowania, że w obliczu wroga nigdy broni nie złoży i munduru nie zdejmie.
Środowe (30 kwietnia) spotkanie miało charakter pikniku historycznego. Część oficjalna obejmowała odśpiewanie hymnu państwowego, gawędę okolicznościową i złożenie kwiatów. Łącznie wystawiono 12 pocztów sztandarowych. Wójt Brodów Ernest Kumek podkreślał, że kształtowanie postawy patriotycznej jest potrzebne w każdej grupie społecznej.
– Dziś spotykamy się w gronie miłośników historii, jest okazja do swobodnej rozmowy, dzielenia się wiedzą, ale także do integracji, a temu służy i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i biesiada przy ognisku – dodał.
Przy leśniczówce w Brodach znajduje się kamień z tablicą poświęconą wydarzeniom z października 1939 roku, ustawiony w 80. rocznicę potyczki „Hubala” z Niemcami.