Wiosna wkroczyła do lasów pełną parą. Wybierając się na spacer podczas weekendu majowego zobaczymy wiele jej symboli, które zamiast w kilka tygodni, pojawiły się w kilka dni, mówi rzecznik Nadleśnictwa Daleszyce Paweł Kosin.
– Patrząc po tym jak kwitną owoce leśne, wydaje się, że sezon będzie obfity. Kwitną borówki czernice, czyli pospolite czarne jagody i poziomki, pewnie za chwilę zaczną też kwitnąć pozostałe rośliny owocodajne. Wszystko oczywiście zależy od tego, czy nie będzie przymrozków i czy w lesie będzie odpowiednia wilgoć – wyjaśnia.
Majówka to też dobry czas, żeby poszukać w lesie cennych naturalnych ziół i przypraw.
– Musimy pamiętać, aby takie dobrodziejstwa zbierać z pełną świadomością, a więc zbieramy to, co znamy i wiemy, że nam nie zaszkodzi. Na pewno takim wiosennym warzywem jest czosnek niedźwiedzi. Przypominam, że w naszym regionie nie możemy go pozyskiwać z naturalnych stanowisk, tak jak się to dzieje na przykład w Małopolsce czy na Podkarpaciu, gdzie ta roślina jest dużo bardziej pospolita. U nas jest rzadka i cenna – dodaje Paweł Kosin.
Z naturalnych stanowisk w Świętokrzyskiem możemy zbierać inne rośliny, które już się rozwinęły.
– Podagrycznik jest świetnym składnikiem sałatek, możemy sięgnąć po młode liście lipy, albo liście mniszku lekarskiego. Także bluszczyk kurdybanek jest bardzo aromatyczną przyprawą, która zyskuje na popularności. Kwitną także kaczeńce, czyli knieć błotna. Jako ciekawostkę dodam, że niektórzy marynują ich niedojrzałe pączki kwiatowe i używają zamiast kaparów – opowiada.
Wielu osobom majówka wielu kojarzy się jednak z grillowaniem. W tym roku służby w całej Polsce apelują o wyjątkową ostrożność, w związku z suszą.
– Musimy przestrzegać przepisów związanych z zakazem rozpalania ognia w lesie i w sąsiedztwie lasów do 100 metrów. Przypomnę, to jest zakaz rozpalania ognia otwartego, za wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych, czyli wyraźnie oznakowanych, że to jest miejsce na ognisko czy grilla – radzi Paweł Kosin. W lesie pojawiła się świeża roślinność, która pozwala zmniejszyć zagrożenie pożarem, ale ściółka jest bardzo sucha. – Bądźmy rozsądni i świadomi zagrożenia, które jest związane z przedłużającą się suszą – apeluje leśnik.
Wybierając się na majówkę do lasu należy pamiętać o tym, aby nie hałasować, pozostawić po sobie porządek oraz nie wjeżdżać tam kładami i motocyklami. Takie zachowania mogą się skończyć upomnieniem, a nawet mandatem. Podczas majówki tereny leśne będą patrolować strażnicy leśni.