Język angielski to najczęściej wybierany przez maturzystów, tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym. Na drugim miejscu jest matematyka, a na trzecim geografia – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Jak podaje CKE wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.
Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Ponieważ egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym, do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Absolwenci czteroletniego technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Aby uzyskać takie zwolnienie, trzeba złożyć pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego lub z przedmiotów dodatkowych. Z danych CKE (na 17 kwietnia br.) wynika, że na taki krok zdecydowało się 3,1 proc. maturzystów.
Deklaracje o chęci zdawania tylko jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego złożyło 37,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów, techników i szkół branżowych II stopnia. Dwa egzaminy – zgodnie z deklaracjami – ma zdawać 30,2 proc., trzy egzaminy – 23,9 proc., cztery egzaminy – 4,7 proc., pięć egzaminów – 0,5 proc., sześć egzaminów – 0,1 proc.
Wśród tegorocznych absolwentów najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski – deklaracje zdawania go złożyło 197,9 tys., czyli 71,9 proc. Na drugim miejscu jest matematyka. Chce ją zdawać 71 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 25,8 proc. Trzecia jest geografia – chętnych jest 62,9 tys. absolwentów (22,9 proc.). Na czwartym miejscu znalazł się język polski na poziomie rozszerzonym – 51,6 tys. (18,8 proc.), na piątym: biologia – 44,4 tys. (16,1 proc.), na szóstym: chemia – 21,2 tys. (7,7 proc.), na siódmym: wiedza o społeczeństwie – 16,4 tys. (6,0 proc.), na ósmym: historia – 15,3 tys. (5,6 proc.), na dziewiątym: fizyka – 14,7 tys. (5,4 proc.), na dziesiątym: informatyka – 8,6 tys. (3,2 proc.).
W poniedziałek 5 maja rozpoczną się matury. Przystąpi do nich około 275 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzaminy będą zdawać abiturienci z wcześniejszych roczników. Matury rozpoczną się pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.