Do 9 maja wyborcy z niepełnosprawnością lub wyborcy, którzy najpóźniej w dniu wyborów prezydenckich ukończą 60 lat mogą składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Pełnomocnictwa można udzielić osobie uprawnionej do głosowania.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można złożyć ustnie lub pisemnie. Wniosek w formie pisemnej można złożyć na dwa sposoby: w formie papierowej – opatrzonej własnoręcznym podpisem – albo w formie elektronicznej za pośrednictwem strony gov.pl, przy opatrzeniu wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym albo osobistym.
Pełnomocnictwa można udzielić osobie uprawnionej do głosowania, natomiast nie można jej udzielić: kandydatowi w wyborach, obserwatorowi społecznemu, mężowi zaufania, czy też osobie wchodzącej w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania.
We wniosku należy zawrzeć imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania wyborcy z prawem do pełnomocnika oraz osoby, która przyjmuje od niej pełnomocnictwo. Należy również oznaczyć wybory, w których pełnomocnictwo jest udzielane. Do wniosku trzeba załączyć również zgodę osoby, która ma przyjąć pełnomocnictwo od wyborcy, i – w przypadku osób, które nie ukończyły 60. lat – kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.
Osoba uprawniona do głosowania może z reguły przyjąć pełnomocnictwo od tylko jednej osoby. Oddać głos w imieniu dwóch osób można w sytuacji, w której jedna z osób udzielających pełnomocnictwa należy do bliskiej rodziny osoby przyjmującej to pełnomocnictwo.
Akt pełnomocnictwa jest sporządzany oddzielnie na pierwsze i oddzielnie na ew. drugie głosowanie (na II turę). Wyborca, który nie złożył wniosku ws. pełnomocnictwa przed I turą, a chce z niego skorzystać przy ponownym głosowaniu, może złożyć wniosek w tej sprawie już w dniu następującym po głosowaniu 18 maja. Najpóźniej można go złożyć w 9. dniu przed dniem ponownego głosowania (czyli do 23 maja).
Udzielone pełnomocnictwo można cofnąć, jeśli złoży się najpóźniej na dwa dni przed wyborami stosowne oświadczenie wójtowi gminy, w której sporządzono akt pełnomocnictwa lub jeśli w dniu głosowania złoży się to oświadczenie właściwej obwodowej komisji wyborczej (pod warunkiem, że pełnomocnik nie oddał jeszcze głosu za tę osobę). Pełnomocnictwo wygaśnie również w sytuacji, w której wyborca sam przybędzie do lokalu wyborczego i odda swój głos przed zrobieniem tego przez pełnomocnika.
Głosowania przez pełnomocnika nie przeprowadza się w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych i domach studenckich.
Pełnomocnictwa do głosowania nie może udzielić osoba, która zgłosiła zamiar głosownia korespondencyjnego. Termin na składanie wniosków w celu glosowania w tym formacie upływa z kolei 5 maja.