Do końca sierpnia tego roku ma się zakończyć pierwszy etap rekonstrukcji zabytkowej Kaplicy Oraczewskich w Morawicy.
Jak informuje Marek Kuchta, kierujący pracami, przed świętami Wielkanocnymi zakończono prace murarskie, a obecnie trwa montaż więźby dachowej. Pokrycie dachu ma rozpocząć się w ciągu najbliższych trzech tygodni.
– Dolna część oryginalnych murów kościółka zachowała się w bardzo dobrym stanie, co pozwoliło na dobudowanie brakujących fragmentów. Te elementy zostaną dodatkowo poddane konserwacji. Wszystkie struktury powyżej zachowanych murów są nowe. Szacuję, że do połowy czerwca kaplica będzie zadaszona, a do końca lipca zamontujemy stolarkę drzwiową i okienną, która już została zamówiona – wyjaśnia.
Część zabytkowych sztukaterii, zdemontowanych w trakcie prac, niestety nie nadaje się do ponownego wykorzystania z powodu złego stanu technicznego. O ich dalszym losie zdecyduje wojewódzki konserwator zabytków.

Rekonstrukcja jest możliwa dzięki pozyskaniu 1 miliona złotych z rządowego programu Polski Ład. Gmina planuje ubiegać się o kolejne środki na realizację drugiego etapu, który obejmie odtworzenie historycznego wnętrza kaplicy wraz z detalami architektonicznymi.
Kaplica pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została ufundowana przez Hortensję z Wielopolskich Oraczewską oraz Fryderykę hrabinę Wielopolską. Jej projektantem był słynny architekt Friedrich August Stüler, a budowę zakończono około 1840 roku. Obiekt pełnił funkcje sakralne aż do wybuchu II wojny światowej.