8 maja 1945 roku Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. W ten sposób zakończyła się II wojna światowa. Przypomina o tym Narodowy Dzień Zwycięstwa, który w czwartek (8 maja) będzie obchodzony także w stolicy Świętokrzyskiego.
Wojewódzkie uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 na Cmentarzu Wojsk Polskich przy ul. Ściegiennego w Kielcach. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci wojska i służb mundurowych, w tym m.in.: Renata Janik – marszałek województwa świętokrzyskiego, Józef Bryk – wojewoda świętokrzyski, Tomasz Pleban – starosta kielecki i Agata Wojda – prezydent Kielc. Obędzie się apel pamięci, który zostanie zakończony salwą honorową na znak hołdu dla poległych. Później przedstawiciele władz i organizacji patriotycznych złożą wieńce przed Pomnikiem Żołnierzy Wojska Polskiego. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni wysłuchają Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Uroczystość jest organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, przy współudziale instytucji państwowych i samorządowych.
Z kolei o godz. 16.00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach zaprasza na spotkanie pod hasłem „Wojenna codzienność. Co Polacy robili, żeby żyć”, poświęconą życiu w okupowanym kraju. W sesji udział weźmie Klaudia Biela-Marzec z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, która opowie o kuchni wojennej, a Joanna Mruk – historyk mody, rekonstruktorka z GRH Bluszcz opisze modę okupacyjną Polek. Zaplanowano także wystąpienie prof. Sebastiana Piątkowskiego (IPN Radom) na temat przestępczości w Generalnym Gubernatorstwie oraz dr. Jacka Andrzeja Młynarczyka (UMK Toruń), który przybliży życie i śmierć w kieleckim getcie.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „Kielecczyzna w czasie II wojny światowej” oraz degustacja wojennych potraw przygotowanych według oryginalnych przepisów przez Koło Gospodyń Wiejskich „Michniowianki” z Michniowa.
Natomiast wcześniej, bo o godz. 10.30, na placu przed Centrum Kultury w Jędrzejowie (al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 3) zostanie otwarta wystawa „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej”, przygotowana przez kielecką delegaturę IPN. Ekspozycja składa się z 27 plansz, podzielonych na dwie części. W pierwszej ukazano zasięg rozliczeń w poszczególnych krajach Europy, w tym również podzielonych Niemiec i Austrii. W drugiej znalazły się przykłady zbrodni i odpowiedzialnych za nie osób, które nigdy nie stanęły przed sądem lub zostały uniewinnione, nawet mimo obciążających zeznań lub dowodów winy. Na potrzeby wystawy wykorzystano fotografie z około 60 różnych źródeł. Autorem scenariusza wystawy jest dr Michał Zawisza. Współpraca: Edyta Krężołek, Ilona Religa-Gola, Jakub Mularczyk. Organizatorami wernisażu są: burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek oraz naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dr Robert Piwko.
Narodowy Dzień Zwycięstwa to państwowe święto, które upamiętnia zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami i zakończenie II wojny światowej. Zostało ono wprowadzone przez Sejm w 2015 roku. Jednocześnie ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa zniosła przewidziane wcześniej na 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, obchodzone od 1945 roku.