Cztery hale, dwanaście dni, 32 drużyny i 116 meczów – przed nami 25. Mistrzostwa Świata Mężczyzn do lat 21, które już od 18 czerwca będą odbywać się w Polsce.
Prawo do organizacji Mistrzostw Świata mężczyzn do lat 21 zostało przyznane polskiej federacji na posiedzeniu Rady IHF w Kairze w Egipcie w lutym 2020 roku. To kolejne duże wydarzenie związane z piłką ręczną, które organizuje Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Tylko w ostatniej dekadzie nasz kraj był gospodarzem mistrzostw Europy juniorek (2013), mistrzostw Europy juniorów (2014), mistrzostw Europy seniorów EHF Euro 2016, mistrzostw świata kobiet do lat 18 (2018) oraz wspólnie ze Szwedami mistrzostw świata mężczyzn w styczniu 2023 roku.
Turniej, który odbędzie się na w czerwcu 2025 roku, zostanie rozegrany w czterech halach sportowych. Mistrzostwa Świata Mężczyzn do lat 21 odbędą się w Polsce po raz pierwszy w historii. To największa impreza w historii Związku Piłki Ręcznej w Polsce organizowana na polskiej ziemi. W turnieju wezmą udział trzydzieści dwie drużyny.
Format nadchodzących mistrzostw w pierwszej fazie turnieju obejmuje rywalizację ośmiu grup liczących po cztery zespoły. Młodzi Biało-Czerwoni fazę grupową Mistrzostw Świata Mężczyzn do lat 21 w 2025 roku rozegrają w Płocku, a w ramach Grupy A zmierzą się z Urugwajem, Słowenią i Norwegią. Spotkania odbędą się kolejno 18, 20 i 21 czerwca o godz. 18.30. Biało-czerwonych barw bronić będzie młodzieżowa reprezentacja Polski pod wodzą Bartosza Jureckiego. Awans do rundy głównej wywalczą dwie najlepsze drużyny z każdej z ośmiu grup. Pozostałe ekipy czeka rywalizacja o Puchar Prezydenta IHF, czyli miejsca od 17 do 32.
Reprezentacje, które wywalczą promocję, w rundzie głównej stworzą kolejne cztery grupy liczące po cztery zespoły (z zachowaniem punktów zdobytych przeciwko drużynom, które także osiągnęły awans). Ponownie – dwie najlepsze reprezentacje awansują do ćwierćfinałów, a kolejne – do strefy miejsc 9-16. W drugiej fazie mistrzostw „polska” Grupa A połączy się z Grupą B. Na tym etapie turnieju Biało-Czerwoni (niezależnie od osiągniętego miejsca w fazie grupowej) wciąż występować będą w Płocku, skąd następnie przeniosą się do Sosnowca na mecze rundy finałowej.
Tytułu wywalczonego przez starszych kolegów przed dwoma laty bronić będą Niemcy, za którymi uplasowali się wówczas Węgrzy oraz Islandczycy. W roczniku, który dwa lata temu rywalizował w MŚ U19, zwyciężyli natomiast Hiszpanie, srebro zdobyli Duńczycy, a brąz – Chorwaci.
Dla Związku Piłki Ręcznej w Polsce przyznanie praw do organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 21 w 2025 roku wpisuje się ideę mającą na celu popularyzację dyscypliny poprzez organizację nad Wisłą najważniejszych turniejów rangi mistrzowskiej. Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich lat nasz kraj gościł Mistrzostwa Europy Juniorek w 2013 roku, Mistrzostwa Europy Juniorów w 2014 roku, Mistrzostwa Europy Mężczyzn w 2016 roku, Mistrzostwa Świata Kobiet do lat 18 w 2018 roku oraz Mistrzostwa Świata Mężczyzn w 2023 roku. Co więcej, w następnych latach w Polsce odbędą się także Mistrzostwa Europy Kobiet w 2026 roku, Mistrzostwa Europy Mężczyzn w 2030 roku, Mistrzostwa Świata Kobiet w 2031 roku oraz Mistrzostwa Europy Kobiet w 2032 roku.