Bezpłatne badania profilaktyczne, pokazy dronów, czy łazików marsjańskich to tylko część atrakcji Dni Funduszy Europejskich w Kielcach, które potrwają do końca weekendu. W sobotę (10 maja) z badań profilaktycznych można skorzystać m.in. w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. W ramach akcji skorzystało z nich ponad 80 pacjentów.
W programie znalazły się m.in. pomiar glukozy, ciśnienia tętniczego oraz analiza składu ciała. Aby uzyskać rzetelne wyniki, pacjenci musieli być na czczo – mimo weekendu nie stanowiło to problemu dla większości zgłaszających się osób.
Z kompleksowego pakietu badań oferowanych w ramach projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” skorzystała m.in. pani Anna, pracowniczka Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej.
– Zdecydowałam się na udział, żeby zadbać o zdrowie, zanim będzie za późno. Często zaczynamy się badać dopiero wtedy, gdy coś nam dolega, a przecież lepiej zapobiegać niż leczyć. Bardzo się cieszę, że taki projekt powstał – mówiła. – To świetna inicjatywa, bo umożliwia wykonanie wielu badań, które normalnie są płatne. W naszym urzędzie sporo osób się zgłosiło i uważam, że to naprawdę wartościowa akcja – dodała.
O dużym zainteresowaniu wydarzeniem mówi również Wioletta Moskal-Nowakowska, specjalistka ds. promocji zdrowia.
– Pacjenci zaczęli zgłaszać się już od godziny siódmej rano. Widać, że chcą się badać, a to dla nas najważniejsze. Wiele chorób można wykryć we wczesnym stadium, o ile tylko zapewni się ludziom łatwy dostęp do diagnostyki. „Białe Soboty” cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, bo pozwalają na udział osobom, które w tygodniu nie mają czasu ze względu na obowiązki zawodowe.
W sobotę (10 maja) przy Politechnice w białym miasteczku po raz pierwszy zaprezentowany zostanie Urobus – mobilna jednostka diagnostyczna,. W kolejnych miesiącach będzie regularnie – raz w miesiącu – stacjonować przy Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy, oferując uczestnikom projektu bezpłatne badania urologiczne.
Z sukcesu projektu cieszy się jego inicjatorka, marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.
– Nie ma cenniejszej inwestycji niż ta w zdrowie. Dlatego wynegocjowałam z Komisją Europejską realizację projektu strategicznego, który umożliwia mieszkańcom regionu dostęp do kompleksowej diagnostyki. Po dziewięciu miesiącach widzimy realne efekty – wykryto nowotwory, choroby serca, wielu pacjentów jest już pod opieką specjalistów. Udało się uratować niejedno życie.
Do tej pory z programu skorzystało ponad 10 tys. osób. Badania skierowane są do mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy mają co najmniej 45 lat i są aktywni zawodowo.
Zakres diagnostyki obejmuje m.in. pomiar ciśnienia, morfologię z rozmazem, lipidogram, poziom witaminy D3 oraz 14 innych parametrów. Pobierana jest również krew, a wyniki wraz z ankietą medyczną analizuje lekarz medycyny pracy, który podczas teleporady omawia je z pacjentem. W razie potrzeby kieruje na dalsze konsultacje – do kardiologa, laryngologa czy rehabilitanta. U osób ze wskazaniami wykonywane są także badania genetyczne, m.in. pod kątem hipercholesterolemii, zakrzepicy oraz mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 (metodą NGS).
Zgłoszenia przyjmowane są zarówno od osób indywidualnych, jak i od zakładów pracy. Dzięki temu istnieje możliwość przeprowadzenia badań i warsztatów edukacyjnych bezpośrednio w firmach – z tej opcji skorzystało już ponad 100 przedsiębiorstw.
Rekrutacja do projektu trwa. Osoby indywidualne mogą się zgłaszać telefonicznie – WOMP: 41 347 97 44, ŚCO: 885 77 99 88, zakłady pracy: 41 347 97 48 lub 41 347 97 12.
Projekt „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” realizowany jest przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021–2027.